Afera w NFZ. Dane Polaków w rękach dwóch firm

CBA prowadzi śledztwo w sprawie obsługi informatycznej Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ nie ma praw autorskich do systemu, przez który przechodzą wszystkie informacje dotyczące leczenia pacjentów. System od lat obsługują tylko dwie firmy, przez co Fundusz stracił co najmniej 43 mln złotych. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obsługa systemu informatycznego NFZ od lat jest zmonopolizowana przez dwie firmy, które go stworzyły i są właścicielami praw autorskich do niego. W 1999 roku gdy podpisywano pierwszą umowę na stworzenie systemu, nie zawarto w niej zapisów o przeniesieniu praw autorskich do kodu źródłowego. W związku z tym NFZ nie może szukać tańszych ofert na rynku i zlecać obsługę systemu jego autorom.

Na niekorzystnych umowach Fundusz stracił już co najmniej 43 mln złotych. Najwyższa Izba Kontroli oraz Urząd Zamówień Publicznych wielokrotnie alarmowały, że potrzebna jest zmiana, ponieważ firmy obsługujące system zawyżają koszty. Z wewnętrznego raportu wynika, że wybór innych firm mogłoby przynieść oszczędności wynoszące 80 mln złotych w ciągu trzech lat.

Sprawą na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zajęło się CBA. Agenci zbadają umowy dotyczące informatyzacji NFZ z ostatni dziewięciu lat. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów.

Fundusz równocześnie szuka rozwiązania, jak uniezależnić się od dostawców oprogramowania. Jedną z opcji byłoby odkupienie od firm praw autorskich. Drugim rozwiązaniem może odtworzenie systemu. NFZ bada, ile kosztowałoby takie rozwiązanie i jak długo by to trwało.

gazetaprawna.pl/ RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl