Sejm: trwa posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej

W Sejmie trwa posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Posłowie wysłuchają informacji ministra rodziny, pracy i polityki społecznej na temat Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Podczas posiedzenia odbędzie się podsumowanie edycji programu z ubiegłego roku i przedstawienie perspektywy jego realizacji w tym roku. Jego założenia dotyczyły głównie aktywizacji osób starszych.

Program pozostawiony przez rząd PO-PSL został przygotowany powierzchownie, bez głębszej analizy prawdziwych potrzeb seniorów i dlatego chcemy go zmodyfikować – wskazuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Józefa Hrynkiewicz.

– „Senior Wigor”, różnego rodzaju imprezy, aktywności dla ludzi 60+ – te wszystkie programy są programami oczywiście potrzebnymi, ale raczej takimi, z którymi ludzie kończący swoją działalność zawodową, a będący jeszcze w sile wieku, sami sobie poradzą. Natomiast nas interesuje i nad tym pracuje rząd Prawa i Sprawiedliwości, żeby stworzyć systemowe rozwiązania pomocy dla tych starych ludzi, którzy zostali bez pomocy, a stan ich zdrowia i umysłu nie pozwala na to, żeby samodzielnie mogli sobie poradzić z trudnościami życia codziennego – podkreśla poseł Józefa Hrynkiewicz.

Poseł wskazuje, że w pierwszej kolejności należy zapewnić podstawową opiekę tym seniorom, którzy są już niesamodzielni, a dopiero później skupić się na ich aktywizacji.

Cały system wspomagania seniorów miałby być koordynowany przez jedną instytucję.

Według prognozy Głównego Urzędu Statystycznego do 2024 roku liczba osób powyżej 60 roku życia zwiększy się do 27 proc. Obecnie wynosi ok. 22 proc.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl