Afera GetBack: Poszkodowani spotkali się z prokuratorami prowadzącymi śledztwo w sprawie

Poszkodowani w aferze GetBack spotkali się z prokuratorami prowadzącymi śledztwo w ich sprawie. Domagają się konkretnych działań, które pozwolą im odzyskać stracone oszczędności. W aferze poszkodowanych zostało około dziesięciu tysięcy osób. Straty liczone są w miliardach.

W aferze GetBack zarzuty prokuratorskie usłyszało ponad 50 osób, w tym były prezes spółki. W ostatnich dniach CBA zatrzymało kolejnych podejrzanych.

Zatrzymane osoby, reprezentując fundusz inwestycyjny Trigon TFI S.A., podpisały z GetBackiem umowę ramową na prowadzenie zamkniętych funduszów inwestycyjnych. W praktyce jednak te fundusze nie powstały, a przez te działania straty GetBacku szacuje się na blisko 50 mln złotych – zaznacza rzecznik CBA Temistokles Brodowski.

Spółka GetBack, która miała generować duże zyski, stała się miejscem miliardowych przekrętów. Straciły na tym osoby, które świadomie inwestowały w spółkę, licząc się z ryzykiem. Jednak obligacje były również wciskane nieświadomym klientom banków. Nieuczciwi bankierzy przekonywali, że oszczędności trafiają na bezpieczne lokaty.

– Po prostu on oszukał nas, po prostu nas okradł na 370 tys. zł – podkreśla pan Jan z Lublina.

Pan Jan stracił oszczędności swojego życia, wpłacając je do Lion’S Banku, który jest powiązany z Idea Bankiem. Bankier, który zajmował się sprawą, sfałszował dokumenty.

– To jest wszystko pokazane, jak on manipulował tymi dokumentami – wskazuje pan Jan.

Pokrzywdzeni domagają się od prokuratury postawienia bankierom zarzutów fałszerstwa i wyłudzenia. Środki, które w ten sposób trafiły do spółki GetBack, powinny być jak najszybciej zwrócone – mówi prezes stowarzyszenia poszkodowanych Artiom Bujan.

– Żeby prokuratura z urzędu zabezpieczyła kwoty nienależne, które zostały przez sprawców zostały przekazane na konta spółki GetBack w wyniku wyłudzenia – akcentuje Artiom Bujan.

Wciskanie obligacji GetBack było żyłą złota dla pracowników banków. Poszkodowani walczą, aby odebrać bankierom nieuczciwie zarobione pieniądze. Wnioskują też do prokuratury o uzyskania postanowienia o zabezpieczonym do tej pory mieniu w sprawie.

– Żeby każda z osób pokrzywdzonych wiedziała, gdzie jest to mienie, jakiej jest ono jakości i żeby była spokojna, że w przyszłości po prawomocnym orzeczeniu sądu w procesie karnym, swoje środki finansowe odzyska – zaznacza Artiom Bujan. 

Poszkodowani pytają też o rolę w aferze GetBack Leszka Czarneckiego. Miliarder jest głównym akcjonariuszem banków, od których spółka od początku istnienia skupowała długi.

Pracownicy tych samych banków wciskali z kolei swoim klientom obligacje GetBacku przekonując, że są to bezpieczne lokaty – mówi poszkodowana Monika Urbańska.

– Nie ma takiej możliwości, że pan Leszek Czarnecki o tym nie wiedział. Jesteśmy zbulwersowani, że ta kwestia 20 miesięcy od ujawnienia afery toczy się i jest niewyjaśniona – podkreśla Monika Urbańska.

Poszkodowani apelują do Najwyższej Izby Kontroli o ujawnienie raportów z kontroli instytucji państwowych, m.in. Komisji Nadzoru Finansowego, które powinny chronić obywateli przed takimi aferami.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl