fot. twitter.com

ABW zatrzymała dwie osoby w dużym śledztwie ws. wyłudzeń VAT

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. Zostały one już aresztowane.

Poinformował o tym w czwartek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

To kolejne zatrzymania w dużym śledztwie, prowadzonym od kilku lat przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach. W sprawie podejrzanych jest łącznie aż 106 osób – poinformowała rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek.

Dodała, że prokuratura korzysta w tej sprawie z pomocy różnych służb: ABW, CBŚ i CBA. W wątku badanym przez ABW dotychczas przedstawiono zarzuty 66 podejrzanym.

Sprawa dotyczy działalności podmiotów gospodarczych handlujących wyrobami metalowymi w latach 2012-2015. Kilkadziesiąt powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych brało udział w obrocie karuzelowym wyrobami stalowymi i innymi wyrobami metalowymi (cynkiem, ołowiem i aluminium) poprzez przeprowadzanie pomiędzy sobą fikcyjnych transakcji. Celem przestępczego procederu było uzyskiwanie nienależnych zwrotów podatku VAT.

Zatrzymane w ubiegłym tygodniu osoby nieformalnie zarządzały i kontrolowały jeden z podmiotów biorących udział w przestępczym procederze. Osoba, która formalnie kierowała spółką, została zatrzymana na wcześniejszym etapie postępowania i postawiono jej zarzuty. Firma została wykorzystana do popełniania przestępstw w zakresie wyłudzania podatku od towarów i usług. Tylko w okresie od stycznia do lipca 2015 roku spółka przeprowadziła pozorowane transakcje sprzedaży towarów o łącznej wartości 60 mln zł.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty karne – m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – i karno-skarbowe. Nie przyznali się do zarzucanych im czynów, ale złożyli wyjaśnienia. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach zastosował wobec zatrzymanych trzymiesięczne areszty.

PAP

drukuj