fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA i ABW podsumowały rok 2017

Przestępstwa ekonomiczne to największy problem, z którym polskie służby musiały zmierzyć się w minionym roku. Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podsumowują swoją roczną działalność.

W 2017 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało prawie czterysta osób i udaremniło wyłudzenia podatku VAT na łączna sumę trzystu sześćdziesięciu milionów złotych. Wśród zatrzymanych są m.in. osoby odpowiedzialne za dziką reprywatyzację w Warszawie.

– Wśród zatrzymanych jest naczelnik biura spraw dekretowych warszawskiego ratusza. Nasi śledczy ustali, że zatrzymane przez nas osoby umożliwiały wydawanie decyzji związanych z nieruchomościami – oświadczył Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Jednorazowe łapówki dla warszawskich urzędników wynosiły nawet trzydzieści tysięcy złotych. Inna afera korupcyjna dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

– W sumie lista zatrzymanych w sprawie korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Wydłużyła się już do 26 osób. Z szacunków śledczych wynika, że grupa przestępcza wyprowadziła z budżetu sądu nawet kilkadziesiąt milionów złotych – podkreślił Piotr Kaczorek z CBA.

Zatrzymani to m.in. dyrektorzy sądów z obszaru apelacji krakowskiej i wrocławskiej. W walce z przestępczością ekonomiczną CBA wspierała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jej funkcjonariusze udaremnili także wwiezienie do Polski działa przeciwlotniczego ze wschodu. W tej sprawie zatrzymano czterech Ukraińców. ABW zatrzymała również terrorystę walczącego po stronie tzw. Państwa Islamskiego oraz wydaliła z Polski obywatela Rosji, który utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj