fot. https://twitter.com/Grupa_PGE

A. Zalewska: Kara ws. kopalni Turów nałożona przez TSUE na Polskę to decyzja polityczna, totalitarna i nieludzka

Europoseł Anna Zalewska podkreśla, że decyzja o nałożeniu na Polskę kary ws. kopalni Turów ma charakter polityczny. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w Bogatyni.

Sprawa jest związana z wnioskiem Czech do unijnego trybunału. W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia w kopalni. [czytaj więcej]

Władze w Warszawie nie zastosowały się do tzw. środków tymczasowych. W następstwie rząd w Pradze zwrócił się o zasądzenie kar wobec Polski.

Europoseł Anna Zalewska, odnosząc się do decyzji TSUE, stwierdziła, że jest ona niewykonalna.

– To decyzja absolutnie polityczna, totalitarna i nieludzka, dlatego że nie widzi życia prawie 70 tys. obywateli. To jednocześnie decyzja niewykonalna i niemożliwa. Wiedzą o tym również inne kraje członkowskie, w tym Niemcy i Francja, które nie wykonały wielu wyroków – podkreśliła Anna Zalewska.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki, która jest częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. [więcej] W 2020 roku ministerstwo środowiska przedłużyło koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 roku.

Czesi uważają, że kopalnia w Turowie negatywnie wpływa na środowisko. Od kilku miesięcy prowadzone są rozmowy, które mają doprowadzić do porozumienia.

RIRM

drukuj