A. Siwko: MON działa w kierunku wzmocnienia armii

Ministerstwo Obrony Narodowej dąży do wzmocnienia armii i potencjału obronnego kraju. Ten kierunek cieszy się poparciem wśród Polaków – podkreślił w Rozmowach Niedokończonych w TV Trwam Arkadiusz Siwko.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej zauważył, że rząd wypełnia w ten sposób jedno ze swoich podstawowych zadań, czyli zwiększa bezpieczeństwo kraju. Szef PGZ wskazał na konieczność inwestycji w przemysł zbrojeniowy.

Dodał, że poprzednie rządy nie wykorzystały szansy, aby dozbroić i unowocześnić polskie siły zbrojne. Polska zbrojeniówka powinna być elementem podstawowym w programie modernizacji armii.

Arkadiusz Siwko, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wyraził zadowolenie, że obecne władze stawiają na polski przemysł zbrojeniowy. Przypomniał też niezrozumiałe i błędne decyzje rządu PO-PSL w tej kwestii.

– W roku ubiegłym poinformowano, że zostaną ogłoszone zamówienia dla polskiej armii, które były przygotowane w ogóle poza polskim przemysłem. Można więc sobie postawić pytanie: to jak ten sprzęt miałby być następnie serwisowany, uruchamiany, a w sytuacji konfliktu zbrojnego, kto miałby zapewnić dostawy, jeżeli one w ogóle nie są elementem polskiego przemysłu. Z punktu widzenia pewnej logiki procesów wojennych, z punktu widzenia pewnej logiki transportu i produkcji przemysłowej, to byłby pomysły absolutnie absurdalne. Dzisiaj mamy do czynienia z pełnym zrozumieniem tego, że jeżeli chcemy mieć gwarancję, że sprzęt działa, że sprzęt jest należycie serwisowany, przede wszystkim w momencie potrzeby, w momencie konfliktu, nie jest dostępny. On musi być wykonywany w Polsce, musi być wykonywany w polskim przemyśle – podkreślił Arkadiusz Siwko.

Polska Grupa Zbrojeniowa to konglomerat firm, który zajmuje się szeroką produkcją sprzętu zbrojeniowego. To polski przemysł obronny. Zarządza nim Skarb Państwa.

Całość audycji programu można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj