fot. twitter.com/arekmularczyk

A. Mularczyk: Raport dotyczący reparacji wojennych jeszcze w tym roku

Prace nad raportem dot. strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej dobiegają końca, jego publikacja nastąpi jeszcze w tym roku – oświadczył w rozmowie z PAP Arkadiusz Mularczyk. Przewodniczący zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec.

„Zmierzamy do zakończenia prac nad raportem. W kwestii merytorycznej w zasadzie jest on już gotowy, ale wymaga jeszcze dokładniejszego udokumentowania o tabele, wykresy, zdjęcia, a także prace o charakterze redakcyjnym i wydawniczym, raport jest także tłumaczony na język angielski, to zajmuje sporo czasu” – wskazał Arkadiusz Mularczyk.

Polityk pytany, kiedy zespół przedstawi gotowy raport, odparł, że nie ma w tej sprawie jeszcze decyzji politycznej.

„Raport na pewno zostanie opublikowany w tym roku. Nie chcę deklarować konkretnego terminu, gdyż nie chcielibyśmy, aby był on elementem kampanii wyborczej, bo sprawa dla Polski ma charakter fundamentalny (…). Chcielibyśmy, aby raport został opublikowany w godnym dniu i w godnej oprawie zaprezentowany” – dodał przewodniczący.

Poseł zapowiedział jednocześnie, że na wtorek na godz. 12.00 zaplanowano kolejne spotkanie zespołu ds. reparacji. Jak tłumaczył, jednym z tematów będzie kwestia „braku drogi sądowej dla ofiar II wojny światowej”.

„Na posiedzenie zaprosiliśmy pana Winicjusza Natoniewskiego, który jako mały chłopiec przeżył pacyfikację swojej rodzinnej wsi przez Niemców. W wyniku następstwa akcji niemieckich sił zbrojnych doznał licznych poparzeń oraz uszkodzeń ciała i po latach zażądał od rządu Niemiec zadośćuczynienia. Sąd Najwyższy w 2011 r. wydał w tej sprawie kontrowersyjne postanowienie uznając, że na obecnym etapie rozwoju prawa międzynarodowego publicznego, państwu niemieckiemu przysługuje immunitet jurysdykcyjny w sprawach o roszczenia z czynów niedozwolonych, popełnionych przez niemieckie siły zbrojne podczas II wojny światowej na terenie Polski (…). Sąd Najwyższy uznał, że sprawy ofiar niemieckich zbrodni wojennych nie mogą być rozpoznawane przez sądy polskie. To postanowienie de facto zablokowało ścieżkę sądową w Polsce dla bardzo wielu osób” – zaznaczył polityk.

Arkadiusz Mularczyk wskazał jednocześnie, że od tamtego czasu „na świecie zapadają wyroki w sądach krajów, na terenie których dochodziło do zbrodni wojennych, dlatego chcemy do tej sprawy wrócić, przypomnieć tę kwestię”.

Podczas wtorkowego posiedzenia – jak zapowiedział polityk – przedstawiona zostanie też analiza porównawcza eksperta zespołu, dotycząca sprawozdań poświęconych określeniu wysokości strat wojennych, które poniosła Polska ze strony Niemiec, wykonanych w latach 1944-2015 przez polskie urzędy administracji państwowej.

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został poseł Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych – o którą wnioskował – zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują roszczenia odszkodowawcze od Republiki Federalnej Niemiec, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził wcześniej opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których – jak mówił – „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl