fot. PAP/EPA

A. Merkel: Polska i praworządność to poważny temat

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że traktuje „bardzo poważnie” stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie stanu praworządności w Polsce. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz „nie może trzymać języka za zębami”.

Na spotkaniu z dziennikarzami Merkel, zapytana o ocenę sytuacji w Polsce, powiedziała, że „Polska i praworządność to poważny temat”.

Warunkiem kooperacji w ramach Unii Europejskiej są zasady praworządności” – podkreśliła.

Angela Merkel zapowiedziała też, że o praworządności w Polsce będzie „wyczerpująco” rozmawiała jutro w Berlinie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem.

To kolejny krok w akcji naciskania na Polskę – ocenia europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski.

– W tej chwili ruch należy do Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie Jean-Claude Juncker jedzie do Berlina, by uzyskać tak naprawdę zgodę na ewentualne dalsze kroki, które KE miałaby podjąć. Byłoby to wszczęcie procedury o naruszenie traktatu i skierowanie tej kwestii do Trybunału Sprawiedliwości albo jakiś inny sposób. Jeżeli Angeli Merkel tak zależy na stosunkach z Warszawą, to oczekiwalibyśmy jasnego stwierdzenia faktu, że KE działa w tej sprawie nieroztropnie – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski.

Wczoraj Polska wystosowała odpowiedź do Komisji Europejskiej na jej rekomendacje w sprawie praworządności. Warszawa kwestionuje m.in. kompetencje KE w sprawie oceny systemu wymiaru sprawiedliwości. KE już odrzuciła stanowisko Warszawy.

RIRM

drukuj