A. Melak: Raport techniczny wyjaśnia i być może przesądza powody katastrofy smoleńskiej

Raport techniczny podkomisji smoleńskiej wyjaśnia i być może przesądza sprawę powodów katastrofy smoleńskiej – ocenił dzisiaj poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego.

W ubiegłym tygodniu przedstawiony został raport techniczny przez działającą przy MON podkomisję smoleńską, kierowaną przez Antoniego Macierewicza.

Według podkomisji, samolot Tu-154M uległ destrukcji w powietrzu w wyniku eksplozji; w raporcie podkreślono też, że na katastrofę złożył się szereg świadomych działań: w obszarze remontu samolotu, przygotowania wizyty w Katyniu, świadome, fałszywe sprowadzenie samolotu do lądowania przez rosyjskich kontrolerów.

Antoni Macierewicz mówił, że raport jest raportem technicznym, a nie ostatecznym; nie jest oficjalnym stanowiskiem państwa polskiego i nie ma takiego stanowiska do czasu opublikowania raportu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, który opracowuje podkomisja. Według byłego szefa MON, raport końcowy może powstać za około rok.

„Od ośmiu lat obserwujemy zmagania o prawdę o Smoleńsku. W ostatnich dniach podkomisja smoleńska przekazała raport techniczny, który wyjaśnia i być może przesądza sprawę powodów katastrofy smoleńskiej” – podkreślił dzisiaj w Polskim Radiu 24 prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak.

Według posła PiS, „ten raport – gdy nie ma już presji czasu – będzie zarówno precyzyjny, uczciwy, prawdziwy”.

„Pozwoli Polakom zapoznać się z prawdziwymi przyczynami, udokumentowanymi naukowo, tego, co stało się 10 kwietnia 2010 roku nad i w Smoleńsku. Myślę, że to będzie coś, co być może da Polakom troszkę oddechu i zacznie niwelować te rowy, które są w tej chwili wykopane, głównie przez polityków opozycji, którzy negują wszystkie działania, a sami nie uczynili nic, żeby to przeprowadzić w sposób należyty i zgodny z polską racją stanu” – mówił Andrzej Melak.

„Antoni Macierewicz przez 8 lat prowadzi uporczywą walkę o prawdę” – zauważył poseł PiS.

Jak dodał, jej zwieńczeniem będzie raport końcowy.

„Czekając na raport końcowy, czekam na dokończenie wszystkich ekshumacji, badań w zagranicznych laboratoriach. Raport końcowy pozwoli zapoznać się z prawdziwymi przyczynami katastrofy” – powiedział Andrzej Melak.

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8:41 samolot Tu-154M, z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl