fot. mon.gov.pl

A. Macierewicz: Zakładamy, że Polska wyda nie więcej niż 30 mld na całe zamówienie dotyczące systemu obrony powietrznej Patriot

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że został zakończony bardzo ważny etap rozmów związanych z pozyskiwaniem systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu, któremu wojsko nadało kryptonim Wisła, a który ma zagwarantować Polsce bezpieczeństwo.

„Liczymy na to, że od momentu przekazania tego zapytania ofertowego, które po zaktualizowaniu zawiera nasze bieżące warunki, po zakończeniu rozmów na ten temat, czyli mniej więcej w końcu tego roku zostanie podpisana umowa na pozyskanie systemu antyrakietowego Patriot, jeżeli oczywiście wszystkie warunki zostaną dotrzymane i jeżeli oczywiście będą one zgodne z tym zapytaniem ofertowym, jakie składamy” – powiedział szef MON.

Wśród podstawowych warunków zapytania ofertowego (ang. Letter of Request, LoR) Macierewicz wymienił uzyskanie przez Polskę sieciocentrycznego systemu dowodzenia IBCS już od pierwszego zamówionego zestawu Patriot.

„Ta rzecz została rozstrzygnięta po długich rozmowach” – dodał.

„Letter of Request zakłada, że Polska wyda nie więcej niż 30 mld zł na całe zamówienie” – podkreślił Macierewicz.

Dodał, że założenie jest także, że pierwszy zestaw dotrze do Polski dwa lata po podpisaniu umowy, a radar dookólny będzie dostarczony począwszy od trzeciej zamówionej baterii. Zamówienie obejmuje osiem baterii, pierwsze dwie mają zostać z czasem zmodernizowane.

„Dzisiaj u progu możliwości podpisania umowy (…) możemy powiedzieć, że obie strony są zadowolone z uzyskanych warunków. Oczywiście kluczową kwestią będzie dotrzymanie warunków offsetowych” – powiedział minister podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Zastrzegł, że negocjacje jeszcze trwają, „ale podstawowe warunki zostały sformułowane tak, że są zgodne z polską racją stanu i pozwalają nam zagwarantować bezpieczeństwo państwu polskiemu”.

Szef MON wskazał, ze sytuacja międzynarodowa jest trudna.

„To, co się stało ostatnio w Łucku, pokazuje, w jak dramatycznej sytuacji znajdują się nasi sąsiedzi i jak bardzo musimy się liczyć z narastającą agresją i narastającym zagrożeniem ze Wschodu” – powiedział minister.

„W tej perspektywie pozyskanie systemu antyrakietowego jest dla nas szczególnie istotne, ale to nie może zwolnić ministerstwa obrony od tego, by system ten w jak najlepszym stopniu odpowiadał naszym potrzebom, by był najnowocześniejszy ze wszystkich, jakie są dzisiaj dostępne na świecie” – dodał.

Na całe zamówienie obejmujące system obrony powietrznej Patriot Polska chce wydać nie więcej niż 30 mld zł. Wiceszef MON Bartosz Kownacki poinformował, że nowe zapytanie ofertowe zostało wysłane w piątek – 31 marca.

PAP/RIRM

drukuj