fot. Monika Bilska

A. Macierewicz: To, że Sąd Najwyższy burzy ład społeczny w Polsce jest rzeczą bardzo poważną

To działanie na szkodę całego narodu – marszałek senior Antoni Macierewicz w mocnych słowach komentuje wczorajsze orzeczenie Sądu Najwyższego. Chodzi o wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa. Izba Pracy Sądu Najwyższego, powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, orzekła, że obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie jest niezawisła i bezstronna. 

Wyrok został wydany w pierwszej z trzech spraw, których dotyczyło orzeczenie TSUE z 19 listopada. Wyrok unijnego Trybunału zapadł w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Sąd Najwyższy. Trybunał orzekł, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Były szef MON Antoni Macierewicz nie ma wątpliwości, że to próba podważenia ładu prawnego obowiązującego w Polsce.

– Burzy ład społeczny w Polsce coś, co rzeczywiście jest działaniem na szkodę całego narodu. To, że Sąd Najwyższy burzy ład społeczny w Polsce jest rzeczą bardzo poważną i próbą zniszczenia jednej z najważniejszych instytucji, która ma uporządkować polski system praworządności, mianowicie izbę dyscyplinarną, która jest niezbędna dla wprowadzenia ładu i zdyscyplinowania całego wymiaru sprawiedliwości tak, żeby działał na rzecz społeczeństwa, a nie na rzecz wybranej kasty – wskazał marszałek-senior Sejmu Antoni Macierewicz.

Tymczasem pełnomocnicy Sądu Najwyższego przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazują, że KRS po orzeczeniu SN powinna natychmiast zaprzestać jakichkolwiek działań.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta uspokajał i podkreślił, że orzeczenie Sądu Najwyższego nie wpłynie na status i pracę KRS oraz Izby Dyscyplinarnej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj