fot. YouTube

Instytut Myśli Schumana organizuje kolejną edycję akcji „Wigilia bez granic”

Ruszyła czwarta edycja akcji „Wigilia bez granic”, organizowana przez Instytut Myśli Schumana. Inicjatywa ma zachęcić Polaków do przyjęcia na wigilijnej wieczerzy obcokrajowców.

Instytut przez cały Adwent przyjmuje zgłoszenia rodzin, które zechciałyby przyjąć cudzoziemców na wigilię lub inny dzień świąteczny. Dotyczy to tych, którzy np. osiedlili się lub uczą się w Polsce.

Chodzi o to, by obcokrajowy mogli się zasymilować i poznać polską kulturę –wyjaśnia prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

– Celem jest właśnie, żeby oni wchodzili w relacje, żeby nie byli w dystansie, żeby nie stali za murami, żeby nie prowadzić do tego, aby tworzyły się jakieś getta, jak to właśnie jest we Francji czy Niemczech, bo liczba osób, które tu w Polsce pracują, studiują czy zakładają rodziny, jest już coraz większa na przykład z Indii, Wietnamu, Niemiec. Coraz częściej widzimy, że chętniej przyjeżdżają do Polski i na przykład prowadzą przedsiębiorstwa Portugalczycy i nie tylko. To jest właśnie taka asymilacja, żeby oni mieli poczucie rozumienia tej kultury – wskazuje prof. Zbigniew Krysiak.

Więcej informacji na temat akcji „Wigilia bez Granic” można znaleźć na stronie internetowej http://wigiliabezgranic.com/. Na portalu można również zgłosić swoją rodzinę do włączenia się w akcję.

Instytut Myśli Schumana podał, że na polskich uczelniach studiuje ponad 70 tysięcy studentów ze 157 państw. Ponad 1 milion osób to aktywni zawodowo pracownicy różnych firm w Polsce.

 

RIRM

drukuj