fot. Tomasz Strąg

A. Macierewicz: Przyjmuję decyzję prezydenta

Przyjmuję decyzję prezydenta Andrzeja Dudy i będę realizował moje obowiązki zgodnie z moim poczuciem odpowiedzialności za wysiłek niepodległościowy Polaków i decyzję Polaków wyrażoną w wyborach – powiedział wyznaczony przez prezydenta na marszałka seniora Sejmu Antoni Macierewicz.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował we wtorek, że prezydent Andrzej Duda wyznaczył Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu IX kadencji.

Antoni Macierewicz poinformował, że przyjmuje decyzję prezydenta.

„Ja oczywiście tę decyzję przyjmuję i będę realizował moje obowiązki zgodnie z moim poczuciem odpowiedzialności za cały wysiłek niepodległościowy Polaków i decyzję narodu polskiego wyrażoną w wyborach, które miały miejsce ostatnio” – powiedział.

Błażej Spychalski we wtorek na briefingu podkreślił, że prezydentowi zależało na tym, żeby marszałkiem seniorem w Sejmie był ktoś, kto „miał piękną kartę opozycyjną”.

Rzecznik prezydenta poinformował też, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 12 listopada o godz. 12.00, Senatu – tego dnia o godzinie 16.00.

W przypadku Sejmu pierwsze posiedzenie nowej kadencji otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów; nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego, a także wybór marszałka Sejmu, który następnie obejmuje przewodnictwo obrad.

PAP/TV Trwam News

drukuj