A. Macierewicz: Kolekcja Muzeum Wojska Polskiego pomoże zrozumieć naszą historię

Ta kolekcja pomoże zrozumieć naszą wielką historię, pamięć o naszych wspaniałych żołnierzach, bohaterach wojny obronnej 1939 r. – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas środowej prezentacji nowej kolekcji militariów polskich Muzeum Wojska Polskiego.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął w środę udział w prezentacji nowej kolekcji militariów polskich Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jak podkreślił szef MON, „będzie ona pomagała zrozumieć naszą wielką historię, pamięć o naszych wielkich, wspaniałych żołnierzach, bohaterach wojny obronnej 1939 r.”.

W zbiorach znalazły się m.in. czapka-maciejówka marszałka Józefa Piłsudskiego oraz fotografia z jego autografem, znak oficerski „Parasol”, mundury i kurtki wojskowe z okresu międzywojennego, sztandary z 1939 roku, szable oficerskie i bagnety oraz ponad 400 odznak.

„To największy chyba zakup militariów w dziejach Muzeum Wojska Polskiego. Ponad 1800 eksponatów, reprezentujących dzieje Wojska Polskiego II RP, szereg innych przedmiotów, obrazujących kształt armii RP, pokazujących jak wyglądali żołnierze, oficerowie, jakim sprzętem się posługiwali, jak walczyli i jakie mieli wyposażenie” – podkreślił Antoni Macierewicz. Jak dodał, cieszy się, że Polacy będą mogli oglądać nowe zbiory, bo „mają prawo wiedzieć jak wyglądali żołnierze broniący ich bohatersko w 1939 r.”.

Zdaniem wiceministra obrony narodowej Michała Dworczyka zbiór ten jest istotny, gdyż zawiera militaria polskie.

„Bogactwo tej kolekcji pozwoli przedstawić wszystkie aspekty życia żołnierza w II RP, bo są tam tak niezwykłe przedmioty jak sztandary pułkowe, jak czapka marszałka, ale jest tam również zwykła bielizna żołnierzy (…), szereg przedmiotów, które w ogóle nie występowały w muzeach, albo były pojedyncze” – podkreślił. Jak dodał, zbiór ten „bez wątpienia będzie podstawą do kolekcji w nowym gmachu Muzeum, opisującej dwudziestolecie międzywojenne”.

fot. PAP/Rafał Guz

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl