fot. pixabay.com

A. Kosztowniak: Gdy rządzi Platforma Obywatelska, to rośnie luka VAT-owska

Były minister finansów Andrzej Kosztowniak zwraca uwagę, że gdy rządzi Platforma Obywatelska, to rośnie luka VAT-owska. Poseł Prawa i Sprawiedliwości mówi, że jest to już trend. W ocenie polityka, jest to mało realne, aby w tym roku został zrealizowany przedstawiony przez koalicyjny rząd budżetu po stronie dochodów. Wpływy z VAT są obecnie na niskim poziomie. Podatek jest największą składową polskiego budżetu. Eksperci wskazują, że może zabraknąć nawet 35 mld złotych.

Warto też zauważyć, że rząd Donalda Tuska zwiększył w tym roku deficyt do 184 mld zł. Wcześniej krytykował Zjednoczoną Prawicę za to, że zadłuża Polskę. Były minister finansów, Andrzej Kosztowniak, spodziewa się cięcia wydatków. Jako przykład podaje zmniejszenie czternastej emerytury.

Myślę, że świadczenia nie tylko socjalne, ale w ogóle społeczne będą cięte w wielu obszarach, bo to nie dotyczy tylko i wyłącznie wprost polityki społecznej. Być może będziemy mieli jeszcze większy deficyt, ale tu zwracam uwagę, że za chwilę Polska będzie objęta kwestią nadmiernego deficytu, więc mamy do czynienia z sytuacją niewątpliwie niełatwą dla polskich finansów. W momencie kiedy rządzi Platforma, zawsze jakoś tak się dziwnie składa, że luka VAT-owska wzrasta, a wpływy podatkowe spadają – zaznacza polityk.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że deficyt budżetu państwa po maju wyniósł ponad 53 mld złotych.

Do państwowej kasy wpłynęło w tym czasie nieco ponad 261 mld złotych. Z tego dochody z VAT sięgnęły 122 mld złotych. Wydatki wyniosły przeszło 314 mld złotych.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl