A. Duda: Nie ma żadnego sygnału, by istniało zagrożenie terrorystyczne dla Polski

Nie ma żadnego sygnału, by w tej chwili istniało zagrożenie terrorystyczne dla Polski. Polskie służby absolutnie takiego zagrożenia nie zgłaszają – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że władze będą robić wszystko, by pomóc rodzinie Polaków, którzy zginęli w zamachu w Manchesterze.

„To tragiczne wydarzenie dotknęło nie tylko całą społeczność międzynarodową, nie tylko społeczność Unii Europejskiej, społeczeństwo brytyjskie, ale także i nasze. Niestety jest pewna informacja, że dwoje Polaków, małżeństwo, zginęło. Małżeństwo, które przyjechało po córki, żeby je odebrać z koncertu” – powiedział prezydent w środę wieczorem TVP Info.

Andrzej Duda dodał, że „na miejscu jest rodzina, która dba o te dwie młode dziewczyny, dwie młode Polki, które straciły rodziców”, a także „polskie służby dyplomatyczne czynią wszystko, aby pomoc – w miarę możliwości – w tej dramatycznej sytuacji”.

„A my cóż możemy powiedzieć? Pozostajemy z nimi w łączności. Będziemy starali się uczynić wszystko, żeby – jeżeli w ogóle można tak mówić – w tej dramatycznej sytuacji, ta szkoda była dla nich jak najmniejsza. Dramatyczna wiadomość. Społeczność międzynarodowa musi tutaj stać razem” – mówił Andrzej Duda.

„Nasze stanowisko w tej sprawie jest absolutnie jednoznaczne: jako władze polskie będziemy czynili wszystko, aby w jak największym stopniu pomóc rodzinie, a także odciążyć w tej trudnej sytuacji” – powiedział prezydent.

Dodał, że cały czas polskie służby dyplomatyczne czuwają „także nad zdrowiem polskiego obywatela, który został ranny w tym dramatycznym zamachu.

„Mam nadzieję, jako prezydent, że jak najszybciej wróci do zdrowia” – powiedział Andrzej Duda.

Na pytanie o bezpieczeństwo Polski, o to, jak sytuacja wygląda, jak władze ją monitorują, prezydent odpowiedział: „absolutnie nie ma żadnego sygnału o tym, żeby jakiekolwiek zagrożenie istniało w tej chwili dla Polski, dla polskiego społeczeństwa”.

„Tego zagrożenia terrorystycznego w Polsce nie ma. Polskie służby absolutnie takiego zagrożenia nie zgłaszają. Także chcę tutaj wszystkich uspokoić: nie ma takich sygnałów” – powiedział prezydent.

Dodał natomiast, że „na świecie, w Europie, sytuacja jest taka, jaka jest”.

„Oczywiście to wymaga uwagi ze strony poszczególnych państw, ze strony UE, jako całości, ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska jest w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego zaangażowana w koalicję antyterrorystyczną. Jutro rozpocznie się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Pewnie także o tym będziemy mówić” – powiedział prezydent.

Co najmniej 22 osoby zginęły, a 119 zostało rannych, z czego 59 musiało być hospitalizowanych, po tym, jak w poniedziałek wieczorem, po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena, doszło do zamachu bombowego. Do przeprowadzenia zamachu w Manchesterze przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

W środę rano Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w zamachu terrorystycznym, do którego doszło w Manchesterze, zginęło dwoje Polaków. MSZ potwierdziło również, że wśród rannych jest jeden Polak. Jak podkreślono, zarówno on, jak i jego rodzina otrzymują „niezbędną pomoc konsularną”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl