fot. PAP/Paweł Supernak

A. Duda: Warunki życia ludzi zależą od kondycji roślin. Prezydent RP wziął udział w konferencji „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu”

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu”. ONZ ogłosiła rok 2020 – Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin, a hasło przewodnie wydarzenia brzmi: Chroniąc rośliny, chronisz życie”.

Konferencja w Belwederze zainaugurowała obchody tego roku w Polsce. W spotkaniu obok prezydenta uczestniczyli między innymi minister rolnictwa oraz unijny komisarz ds. rolnictwa.

Andrzej Duda, zabierając głos podczas spotkania, zaprosił wszystkich do akcji „sadziMy”.

– Ogromnie się cieszę, że zechcieliście państwo przybyć na tę konferencję. Cieszę się, że inaugurujemy i ogłaszam ten Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin w Polsce za otwarty. Zapraszam do akcji „sadziMy”, którą będziemy realizowali w tym roku. Mam nadzieję, że zdołamy do niej zachęcić jeszcze więcej młodych ludzi. 24 i 25 kwietnia przewidujemy rozdanie około miliona sadzonek. Mam nadzieję, że każda z nich znajdzie swoje miejsce i z większości z nich wyrosną drzewa, które będą zapewniały nam to, co nazywamy zrównoważonym rozwojem i dobrymi warunkami życia – wskazał.

Prezydent przypomniał, że w Polsce Lasy Państwowe rocznie sadzą 500 mln drzew. W kwietniu 2019 roku Andrzej Duda zainaugurował akcję „sadziMy” w leśnictwie Jakubowo nadleśnictwa Rytel, które nawiedził w 2017 roku „huragan 100-lecia”.

Wiatr połamał i wywrócił miliony drzew na około 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.

RIRM

drukuj