A. Duda: obecność NATO na wschodniej flance – logiczna i uzasadniona

Propozycja obecności sojuszniczych jednostek wojskowych NATO bądź uzbrojenia na rzeczywistej wschodniej flance sojuszu jest absolutnie logiczna i nie tylko historycznie, ale i współcześnie uzasadniona – powiedział w niedzielę w Estonii prezydent Andrzej Duda.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy po wizycie w Muzeum Okupacji w Tallinie Duda podkreślił, że wraz z odzyskaniem przez kraje regionu – Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Czechy, Słowację, Węgry, Bułgarię i Rumunię – niepodległości, suwerenności oraz późniejszym ich wstąpieniem do NATO nastąpiło zdecydowane przesunięcie granicy sojuszu, także „w sensie rzeczywistym”.

Jak zauważył, na dawnej wschodniej flance sojuszu były obecne i do dziś funkcjonują bazy NATO i armii Stanów Zjednoczonych. „W związku z tym (…) zapraszamy i oczekujemy, aby (…) te zaprzyjaźnione z nami, sojusznicze jednostki wojskowe, czy uzbrojenie pochodzące z państw NATO, zostało zlokalizowane na terenach, które są dzisiaj rzeczywistą wschodnią flanką sojuszu” – powiedział.

Jak ocenił, jest to propozycja „absolutnie logiczna i nie tylko historycznie, ale i współcześnie uzasadniona”.

Świat się zmienił, ale świat się zmienia cały czas, dynamicznie, i raz jest w tej przestrzeni światowej bezpieczniej, raz mniej bezpieczniej. Dzisiaj są trudne czasy, także dla naszej części Europy. Sytuacja jest wszystkim znana – odradzają się tendencje imperialne i obecność sił sojuszu dla naszych krajów jest gwarancją – powiedział prezydent.

Jak dodał, to, czy będzie to obecność w postaci „infrastruktury krytycznej”, czy w postaci obecności żołnierzy, jest kwestią do ustalenia. „Takie decyzje wymagają konsensusu” – powiedział Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl