Nowi członkowie Kapituły Orderu Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Kapituły Orderu Orła Białego oraz Kapituły Orderu Odrodzenia Polski.

Order Orła Białego jest najwyższym orderem Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony został w 1793 roku. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne, jak i wojskowe w czasie pokoju lub wojny dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej.

Kapituła orderu stoi na straży jego honoru. Opiniuje m.in. wnioski premiera do prezydenta o jego nadanie. Kapituła może także sama wystąpić w sprawie nadania orderu.

Po objęciu urzędu prezydenta przez Andrzeja Dudę z zasiadania w Kapitule zrezygnowali członkowie wybrani do niej przez Bronisława Komorowskiego.

4 sierpnia prezydent Duda powołał nowych członków Kapituły spośród  osób, które go otrzymały. W kapitule zasiądą: legendarny działacz Solidarności – Andrzej Gwiazda, wieloletni prezes Polskiej Akademii Nauk – profesor Michał Kleiber, kompozytor – Michał Lorenc, prawnik i sędzia Bogusław Nizieński oraz działaczka opozycji z PRL, która wspierała represjonowanych – Irena Zofia Romaszewska.

Prezydent Andrzej Duda powołał także nowych członków Kapituły Orderu Odrodzenia Polski przyznawanego za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu. Zostali nimi: prawnik Piotr Andrzejewski, aktorka Ewa Dałkowska, demograf prof. Krystyna Iglicka-Okólska, prawnik i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann, marszałek podkarpacki Władysław Ortyl oraz historycy – prof. Mieczysław Ryba i prof. Krzysztof Szwagrzyk.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl