fot. twitter.com/MIB_GOV_PL

A. Adamczyk: Zachęcamy motocyklistów do działań poprawiających bezpieczeństwo

Zachęcamy środowisko motocyklowe do włączenia się w działania, których celem ma być trwała poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym – powiedział PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W sobotę w Warszawie odbył się I Motocyklowy Kongres Bezpieczeństwa Drogowego.

„W kontekście poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach bardzo ważne jest m.in. budowanie porozumienia między różnymi środowiskami” – powiedział minister infrastruktury.

„Dzisiaj po raz pierwszy zachęcamy całe środowisko motocyklowe do włączenia się w działania, których celem ma być trwała poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym również tej ważnej grupy uczestników ruchu drogowego, coraz liczniejszej na polskich drogach” – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

„Wierzę, że I Kongres Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będzie pierwszym forum dialogu i uzgodnienia działań, abyśmy na każdym szczeblu w tym zakresie mogli jeszcze skuteczniej działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa motocyklistów” – dodał sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik.

W trakcie kongresu zaprezentowano m.in. symulację wypadku drogowego z udziałem motocyklisty, a w trakcie panelów dyskutowano m.in. o budowie infrastruktury, która byłaby bardziej przyjazna motocyklistom.

„Budowa takiej drogi to jak pogodzenie ognia z wodą” – przyznał kierownik zespołu Centrum Monitoringu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Badawczego Dróg i Mostów Leszek Kornalewski.

Jak powiedział, każdy z uczestników ruchu – pieszy, motocyklista, rowerzysta czy kierowca auta – potrzebuje innych rozwiązań na drodze.

„Najlepiej byłoby oddzielić te strumienie ruchu, ale nie zawsze jest to możliwe” – powiedział Leszek Kornalewski.

Dlatego jeżeli prognozowany „ruch na drodze w 90 proc. to będą auta osobowe, to drogi projektuje się pod te auta” – podał.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 1,3 mln motocykli. W 2017 roku motocykliści uczestniczyli w 2,24 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 218 kierujących jednośladami oraz 13 pasażerów motocykli.

W kongresie wzięło udział kilkaset osób. Organizatorem I Motocyklowego Kongresu Bezpieczeństwa Drogowego było Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

PAP/RIRM

drukuj