93. rocznica Bitwy Niemeńskiej w Berżnikach

Uroczystości 93. rocznicy Bitwy Niemeńskiej odbyły się w niedzielę na pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach (Podlaskie), gdzie stoi pomnik poświęcony ofiarom bitwy.

Na cmentarzu parafialnym przy pomniku Bitwy Niemeńskiej odprawiono Mszę św. w intencji poległych Polaków. Mieszkańcy, władze i organizacje kombatanckie złożyli też kwiaty pod pomnikiem. Przedstawiciele Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami złożyli ziemię z kilku miejscowości na Białorusi i Litwie przed tablicami upamiętniającymi żołnierzy polskich walczących w 1920 r. na tamtych ziemiach.

Tablice ustawiono ponad miesiąc temu. Widnieje na nich napis: „Nie mogąc upamiętnić Czynu Żołnierza Polskiego z 1920 r. na Białorusi i Litwie składamy tu Ziemię z Pól Bitewnych Druskiennik, Grodna, Lidy, Wasiliszki, Wołkowyska, Słonima, Baranowicz”. Z napisu na tablicy są niezadowoleni przedstawiciele mniejszości litewskiej w Polsce. Według nich upamiętnienie nie powinno mieć miejsca, bo – jak uważają – w Berżnikach leżą polegli także litewscy żołnierze.

Część Polaków z Sejneńszczyzny ma wątpliwości, czy na cmentarzu w Berżnikach leżą szczątki żołnierzy litewskich. Litwini postawili w Berżnikach na cmentarzu pomnik swoim żołnierzom, który jest odwrócony tyłem do pomnika poświęconego Polakom. Pomnik polski – Bitwy Niemeńskiej – powstał w 2001 roku, a litewski kilka lat później. Bitwa Niemeńska była drugą – po sierpniowej bitwie warszawskiej i kontrataku znad Wieprza – fazą polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 r.

 Jednym z epizodów bitwy był bój sejneński z Litwinami 22 i 23 września 1920 r. w okolicach Berżnik i Sejn, gdzie zginęło wielu żołnierzy. Były to najkrwawsze polsko-litewskie walki w historii obu narodów. Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września 1920 r. Decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem wojny, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl