fot. PAP/Leszek Szymański

82 mln zł dla OSP na działania kulturalno-oświatowe

Już wkrótce do Ochotniczych Straży Pożarnych trafi 82 mln zł. Druhowie ochotnicy będą mogli przeznaczyć środki na działania kulturalno-oświatowe.

Do podstawowej działalności OSP należy między innymi gaszenie pożarów. Obok tego ochotnicy prowadzą między innymi młodzieżowe drużyny pożarnicze czy orkiestry.

Do tej pory te ostatnie zadania nie mogły być dotowane z budżetu. Teraz stanie się to możliwe dzięki noweli ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zachęca jednostki do składania wniosków. Wiceminister był pytany też na antenie Telewizji Trwam o wysokość dofinansowania.

– To nie jest jeszcze do końca określone, dlatego że nie mamy jeszcze wiedzy, ile jednostek się zgłosi. W tym roku będzie na to przeznaczone 82 mln zł. W kolejnych latach będą to określały ustawy budżetowe. W tym roku, licząc przeciętnie, byłoby to ok. 5 tys. zł – wskazał Jarosław Zieliński.

W całym kraju działa 16 tys. jednostek OSP. Służbę pełni kilkaset tysięcy druhów. Obok OSP pomoc potrzebującym niesie Państwowa Straż Pożarna. W tej formacji pracuje ok. 30 tys. strażaków.

RIRM

drukuj