fot. flickr.com

Firmy windykacyjne w Polsce korzystają z nieświadomości ludzi ws. dochodzenia przedawnionych długów

Wiele firm windykacyjnych w Polsce wykorzystuje nieświadomość ludzi dochodząc przedawnionych długów. W ostatnich dniach do prokuratury w Olsztynie trafiło zawiadomienie dotyczące przedsiębiorstwa Ultimo zajmującego się ściąganiem długów i zarządzaniem wierzytelnościami. 

Chodzi o sprawę zmarłego Leonarda Pszczoły z Olsztyna, który był nękany przez firmę windykacyjną, pomimo, że roszczenie wobec niego uległo przedawnieniu.

Jego rodzina uważa, że stres związany z ciągłym nagabywaniem doprowadził do jego przedwczesnej śmierci.

Mecenas Lech Obara, kierujący kancelarią, która prowadzi sprawę, podkreśla, że proceder firm windykacyjnych, które skupują roszczenia licząc, że dłużnicy nie podniosą przed sądem zarzutu przedawnienia, jest powszechny.

Dajemy zarzuty, które można postawić wobec wszystkich firm windykacyjnych, iż dopuszczała się wieloletniego stalkingu poprzez wywoływania poczucia obawy różnymi środkami – czy to telefonami, czy pismami. Po drugie naruszała prywatność. W każdej takiej sytuacji można zarzucić tzw. oszustwo. Uważamy, że przestępstwem jest straszenie osób, których dług się przedawnił. W związku z tym radzimy tym wszystkim, do których się zwracają firmy windykacyjne, aby sprawdziły, czy dług ten jest przedawniony. Jeżeli jest przedawniony, w takim wypadku windykatorzy nie mają możliwości używania jakichkolwiek legalnych środków dochodzenia – wskazuje mec. Lech Obra.

W myśl obecnych przepisów, nawet gdy upłynął okres przedawnienia roszczenia, sąd rozpoznający sprawę może wziąć to pod uwagę tylko wtedy, gdy dłużnik podniesie taki zarzut.

Wiele osób nie zdaje sobie jednak z tego sprawy i staje się ofiarą firm windykacyjnych.

Stając w obronie konsumentów Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w kodeksie cywilnym, który m.in. zobowiąże sądy do zbadania z urzędu, czy roszczenie nie jest przedawnione. Propozycje resortu znajdują się obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych.

RIRM

drukuj