By Nieznany - Published in: Kazimierz Koszyca: Tulaczy slad, Nowy Trag 2001, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7480033

80. rocznica bitwy o Narwik

Dziś przypada 80. rocznica zwycięskiej bitwy o Narwik. Było to jedno z kluczowych starć w czasie II wojny światowej, w którym uczestniczyli również Polacy.

Do pierwszego triumfu aliantów w wojnie z Niemcami przyczynili się polscy żołnierze. W walkach uczestniczyły m.in. nasze bojowe okręty. Dlatego też przedstawiciele władz państwowych oddadzą dziś w Warszawie hołd żołnierzom Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich oraz jej dowódcy.

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Minister zapali także znicze na grobie generała Zygmunta Bohusza-Szyszki na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że wkład polskich żołnierzy w bitwę był kluczowy.

– W wyzwoleniu Narwiku polski żołnierz walczył u boku aliantów i był przez nich doceniany. Jego męstwo doceniano także w polskim dowództwie, ponieważ po bitwie Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich została przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego uhonorowana najwyższym polskim odznaczeniem wojennym – Orderem Virtuti Militari. Po miesiącach klęsk polski żołnierz pod Narwikiem zaświadczał, że będzie walczył na wszystkich frontach II wojny światowej za wolność Polski i innych narodów, państw ciemiężonych przez niemieckiego agresora – mówi Jan Józef Kasprzyk.

Bitwa o Narwik rozpoczęła się 9 kwietnia 1940 roku. Port uważany był przez aliantów, jak i Niemców, za strategiczne miejsce. Służył do przeładunku szwedzkiej rudy żelaza, która była istotna do prowadzenia działań wojennych. Został zdobyty 28 maja.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl