69. rocznica bitwy pod Studziankami

W Magnuszewie odbyły się obchody 69. rocznicy bitwy pod Studziankami. Rozpoczęły się o godz. 10:00 przed pomnikiem Braterstwa Broni. Zaplanowano okolicznościowe wystąpienia, złożono wiązanki kwiatów.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Mauzoleum w Studziankach Pancernych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się modlitwa ekumeniczna. Tuż po niej rozpoczęły się okolicznościowe wystąpienia, wręczono odznaczenia państwowe, złożono wiązanki kwiatów.

Po uroczystościach na terenie byłej szkoły podstawowej w Studziankach Pancernych odbyło się „Spotkanie żołnierskich pokoleń’, występy zespołów regionalnych oraz Piknik Historyczny organizowany przez Stowarzyszenie Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią.

W dniach 9-16 sierpnia 1944 r. w okolicach wsi Studzianki doszło do największej  bitwy jednostek 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte i radzieckiej  8 Armii Gwardii 1 Frontu Białoruskiego. Walczono z dwiema niemieckimi dewizami pancernymi. Celem była obrona przyczółka warecko-magnuszewskiego przed niemieckimi oddziałami. Bitwa zakończyła się zwycięstwem.

W 1969 roku na cześć tej bitwy do nazwy wsi Studzianki dodano człon Pancerne. Wtedy także Studzianki otrzymały herb zaprojektowany przez Szymona Kobylińskiego nawiązujący symboliką do bitwy.

ŻRÓDŁO: http://www.dobroni.pl

drukuj