Autorstwa Polska Agencja Prasowa - Teresa Prekerowa "Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom w Warszawie 1942-1945" Warszawa 1981 ISBN 83-06-00622-4 Wyd. PIW, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4230376

80 lat temu powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom

80 lat temu powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom „Żegota”.  To była jedyna taka organizacja w okupowanej przez Niemców Europie. Była to  reakcja na eksterminację przez Niemców ludności żydowskiej. Inicjatorką powstania  organizacji była pisarka Zofia Kossak-Szczucka.

W grudniu  1941 roku Niemcy rozpoczęli na masową skalę eksterminację ludności żydowskiej. Likwidacje gett, mordy, wywózki do obozów, prześladowania. Przeciw niemieckiemu bestialstwu publicznie sprzeciwiła pisarka Zofia Kossak-Szczucka. W „Proteście!”, ulotce sygnowanej przez katolicką organizację Front Odrodzenia Polski, którego była przewodnicząca napisała:

„Świat patrzy na tę zbrodnię, straszliwszą niż wszystko, co widziały dzieje – i milczy. Rzeź milionów bezbronnych ludzi dokonywa się wśród powszechnego, złowrogiego milczenia. (…) Wobec zbrodni nie wolno pozostawać biernym. Kto milczy w obliczu mordu – staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia – ten przyzwala” – apelowała Zofia Kossak.

27 września 1942 w Warszawie z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej i Wandy Krahelskiej-Filipowicz powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Działał pod kryptonimem „Konrad Żegota” Dwa miesiące później Komitet przekształcił się  Radę Pomocy Żydom, która skupiała przedstawicieli z niemalże  wszystkich stronnictw politycznych.

Członkowie „Żegoty” poszukiwali po stronie aryjskiej kryjówek dla Żydów, dostarczali im fałszywe dokumenty, przydzielali zasiłki . Była to jedyna tego typu organizacja w okupowanej Europie. Rada Pomocy Żydom utrzymywała stały kontakt z Polskim Państwem Podziemnym.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl