PAP/Rafał Guz

Gmach w al. Szucha uznany za Pomnik Historii

Zabytkowy gmach w al. Szucha w Warszawie został uznany za Pomnik Historii. Dziś to siedziba Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Al. Szucha 25 w Warszawie. To pod tym adresem w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba Gestapo. Miejsce, gdzie torturowano i katowano Polaków podejrzanych o działalność niepodległościową. Dziś to gmach Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przed wojną z kolei było to Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia.

Większość odwiedzających docenia zmysł architektoniczny, piękno budynku i o tym też powinniśmy pamiętać, tak aby kaźń, męczeństwo i krew wielu ofiar tutaj zamęczonych pozwalało nam mimo wszystko dalej funkcjonować, pamiętając o tym, aby móc podejmować decyzje ważne i dobre dla Polskiego państwa i polskiego narodu – mówił Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Gmach uznany został za Pomnik Historii. Wyróżnienie to jedna z form ochrony zabytków. Jest przyznawane obiektom o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury.

Będę namawiał szanownych panów ministrów na podjęcie kolejnych działań promocji tego budynku. Sama idea MEN, idea oświecenia, świetnie zachowany budynek międzywojenny, który można bardzo starannie osadzić na tle innych obiektów międzywojennych – zarówno w Europie Środkowej, jak i innych państw – daje dużą szansę powodzenia tego procesu – podkreślał prof. dr hab. Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Aby jeszcze lepiej przybliżyć historię budynku powstał specjalny album – „Szucha 25. Pierwsze ministerstwo wolnej Polski”. Ukazuje on nie tylko architektoniczne dziedzictwo, ale również jest hołdem pomordowanym w tym miejscu Polakom. Publikację wydało Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej.

TV Trwam News

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl