Sejm: otwarto wystawę „Żegota. Rada Pomocy Żydom”

W gmachu Sejmu otwarto wystawę „Żegota. Rada Pomocy Żydom”. Ekspozycja została przygotowana w 75. rocznicę powołania do życia tej organizacji. W najbliższą sobotę będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Wystawa w polsko-angielskiej wersji językowej składa się z 18 kompletów plansz. Powstała z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej. W wernisażu udział wziął m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Przede wszystkim musimy dzisiaj pokazać młodemu pokoleniu, jak wyglądała okupacja niemiecka i jaka była cena tych wszystkich osób, którzy pomogli ludności żydowskiej przetrwać w tym morzu zła. Łatwo jest dziś mówić o tych czasach. Panuje jakaś taka dziwna mania, żeby opowiadać o czasach okupacji wybierając najbardziej podłe zachowania. Niema zgody na takie mówienie – podkreślił dr Jarosław Szarek.

Rada Pomocy Żydom kryptonim „Żegota” była unikalną, tajną organizacją afiliowaną przy polskich władzach. Jej celem było ratowanie żydowskich współobywateli, masowo mordowanych przez okupanta niemieckiego w czasie II wojny światowej. Ryzykując własnym życiem, cywilni konspiratorzy ocalili z zagłady co najmniej kilka tysięcy osób.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl