fot. PAP/Mateusz Marek

79. rocznica przekształcenia ZWZ w AK

79 lat temu utworzono Armię Krajową, która scaliła polskie podziemie zbrojne i konspiracyjne. Jak podkreślają historycy, była to największa tego typu organizacja zbrojna w Europie. W niedzielę w Warszawie wieńce złożono m.in. przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

14 lutego 1942 roku naczelny wódz generał Władysław Sikorski wydał rozkaz przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Chodziło o zjednoczenie walczących Polaków – wskazał dr Marek Szymaniak, historyk, kierownik Działu Naukowo-Edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Pod egidą Armii Krajowej miało zostać scalone całe polskie podziemie konspiracyjne i zbrojne. Jeśli chodzi o AK, można powiedzieć, że jest to jeden z najważniejszych symboli oporu antyniemieckiego, również antysowieckiego – mówił historyk.

Armia Krajowa liczyła prawie 400 tys. zaprzysiężonych żołnierzy podziemia. To dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” podjął decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego.

Żołnierze Armii Krajowej odbijali więźniów, wykonywali wyroki – akcentował historyk Piotr Boroń.

– Nie ślepa walka z jakimkolwiek żołnierzem czy oficerem, który nosił mundur niemiecki. To były wyroki wykonywane zarówno na okupantach, jak i na zdrajcach – przypomniał.

Akcje przeprowadzone przez AK liczy się w dziesiątkach tysięcy.

Historyk katowickiego IPN Rafał Michalski podkreślił, że Armia Krajowa niosła pomoc cywilom.

– To była chociażby produkcja fałszywych dokumentów, dzięki którym ludzie mogli się ukrywać przed aresztowaniem. To praca wywiadowcza na masową skalę – mówił historyk.

Armia Krajowa uratowała tysiące Żydów prześladowanych na ziemiach polskich.

W Warszawie odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 79. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 78. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK. W katedrze polowej odprawiono Mszę św.

– Dziękujemy Bogu i ludziom którzy 79 lat temu podjęli trafną decyzję – akcentował ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Wieńce przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego złożyli przedstawiciel żołnierzy AK oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk. Żołnierzy AK wiązała przysięga.

„Przysięgam być wierny Ojczyźnie mej Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć aż do ofiary mego życia” – przywołał słowa przysięgi Jan Józef Kasprzyk.

Wieńce złożono przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, pierwszego dowódcy Armii Krajowej, który wydał rozkaz utworzenia Kedywu Komendy Głównej AK.

Armię Krajową rozwiązano 19 stycznia 1945 r. Część żołnierzy, znanych dziś jako Żołnierze Wyklęci, kontynuowało walkę z rosyjskim okupantem. Wielu władze komunistyczne skazały na karę śmierci.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl