76. rocznica operacji Tannenberg

W Książu Wielkopolskim odbędą się dziś obchody rocznicy przeprowadzenia przez Niemców akcji Tannenberg. Tam oraz w Śremie 76 lat temu wykonano pierwsze egzekucje polskich elit.

Dziś o godz. 11.45 w kościele św. Mikołaja w Książu Wielkopolskim sprawowana będzie Eucharystia. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przejdą na rynek, gdzie pod pomnikiem pomordowanych zostanie złożony hołd. Po nim zaplanowano występ muzyczny i  przemarsz na cmentarz.

Uroczystości w Śremie odbędą się 20 października. Rozpoczną się o 18.30 Mszą św. w kościele farnym. Po Eucharystii odbędzie się modlitwa przy mogile na przykościelnym cmentarzu. O 20.00 na rynku wygłoszony zostanie apel poległych, a o 20.30 w kinoteatrze Słonko odbędzie się premiera filmu o ks. Antonim Rzadkim. Duchowny był jednym z rozstrzelanych na rynku mężczyzn, oddał swoje życie za ojca wielodzietnej rodziny.

W Śremie publiczna egzekucja odbyła się 20 października 1939 r. na rynku. Rozstrzelano 19 osób, a kilka godzin później na rynku w Książu Wielkopolskim stracono kolejnych 17 mężczyzn, w tym obywateli Dolska i okolic.

srem.naszemiasto.pl/RIRM

drukuj