75. rocznica wywózki do Auschwitz pierwszych polskich więźniów

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

W Oświęcimiu, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz I, odbędą się uroczyste obchody 75. rocznicy deportacji do Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych.

Wezmą w nich udział byli więźniowie obozu, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych, a także NSZZ Solidarność.

14 czerwca to bardzo symboliczna data w historii narodu Polskiego –  mówi Jan Parcer, wiceprezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.

– Tego dnia przywieziony został pierwszy transport polskich więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie. Było to 728 mężczyzn. Głównie byli to młodzi ludzie, którzy po Kampanii wrześniowej chcieli się dostać do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zostali schwytani gdzieś na granicy. Stąd mieli w obozie przydomek „turyści”. W ten sposób rozpoczęła się martyrologia 150 tys. Polaków, którzy w czasie istnienia obozu Auschwitz zostali tam deportowani. Zginęło blisko 75 tys. z nich. To jest największa znana polska nekropolia z okresu II wojny światowej – wskazuje Jan Parcer.    

Obchody rocznicowe rozpoczną się o godz. 11.00 Mszą św., która będzie sprawowana w intencji ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Po Eucharystii nastąpi przemarsz na dziedziniec, gdzie nastąpi złożenie wieńców pod Ścianą Śmierci.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl