fot. PAP/EPA

70 lat istnienia Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie

70 lat istnienia mija w sobotę Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. Z tej okazji wspólnotę akademicką na audiencji przyjął Ojciec św. Franciszek. Wcześniej papież przesłał na ręce prezesa Akademii o. prof. Alfonso Amarante okolicznościowe błogosławieństwo.

Spotkanie z papieżem Franciszkiem rozpoczęło się przed południem. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Akademii, na czele z przełożonym generalnym Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela o. Michaelem Brehlem. W audiencji wzięli udział również obecni i byli studenci Akademii.

O głównych zadaniach akademii mówi redemptorysta o. prof. Andrzej Wodka, były prezes Akademii.

– Akademia zrodziła się po to, by dać samej teologii moralnej taki szerszy oddech ewangeliczny, który nie tylko skupiałby się na przepisach prawa, ale przede wszystkim chciałby wskazać, że droga nawet do tej doskonałości chrześcijańskiej, to jest przede wszystkim Boży dar, który przyjmuje się z radością i który uruchamia w nas takie potencjały łaski, że można z radością odpowiadać na wezwanie Boże, które jest darem i zarazem pojąć własne życie jako pójście za Jezusem w niezliczonych konkretach niepowtarzalnego własnego życia – wyjaśnia o. prof. Andrzej Wodka.

Wyższy Instytut Teologii Moralnej zakorzeniony jest w charyzmacie i tradycji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Odbywają się tam studia specjalistyczne z teologii moralnej na najwyższym światowym poziomie.

Patronem teologów moralistów i spowiedników jest św. Alfons Liguori, doktor Kościoła i założyciel Zgromadzenia Redemptorystów.

RIRM

drukuj