7 tys. osób na widowisku „Franciszek – wezwanie z Asyżu”

Owacją na stojąco 7-tysięczna publiczność nagrodziła w środę wieczorem w Spodku w Katowicach widowisko „Franciszek – wezwanie z Asyżu”, wystawione w 35. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża. 

Wcześniej w środę, podczas audiencji generalnej o widowisku wspomniał papież Franciszek, określając je jako „ważne wydarzenie kulturalno-religijne”.

Spektakl „Franciszek – wezwanie z Asyżu” stanowi estradową adaptację „Pieśni o św. Franciszku” gliwickiego Teatru „A”. W wystawienie opowieści o życiu pogodnego świętego, mistyka, cudotwórcy, ascety, zaangażowało się ok. 500 osób – aktorów Teatru „A”, grup rekonstrukcyjnych, osób niepełnosprawnych, tancerzy, dzieci, orkiestry, chóru, wokalistów i recytatorów wyłonionych z castingu.

Obecny w Spodku metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc dziękował twórcom przedstawienia „za każde słowo” i za przybliżenie postaci św. Franciszka. Jak mówił, słowa papieża Franciszka były niespodzianką, dziękował mu za przesłanie. „Oby takich rzeczy było więcej” – mówił z kolei prezydent Katowic Piotr Uszok, określając widowisko jako „wyjątkowe”.

Akcja rozgrywała się na 4 scenach umieszczonych w centralnym punkcie, oraz całej przestrzeni Spodka. Część aktorów była w strojach historycznych, inni we współczesnych, kilku na szczudłach. Scenografia była oparta na dużych, mobilnych formach konstrukcyjnych, które zmieniały wygląd w zależności od potrzeb. Na scenie zapłonął ogień, padał deszcz.

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek nawiązał w przemówieniu do Polaków do przypadającej tego dnia 35.rocznicy wyboru Jana Pawła II. Papież mówił również z uznaniem o inicjatywie wystawienia misterium o świętym Franciszku w Katowicach.

Jego organizatorom i uczestnikom życzę, aby to artystyczne spotkanie z Biedaczyną z Asyżu budziło w sercach wszystkich miłość do Boga Stwórcy, szacunek dla stworzenia i czynne miłosierdzie dla tych, którzy potrzebują duchowej i materialnej pomocy – powiedział papież Franciszek.

Poprzez udział w widowisku można było wesprzeć działania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która przyznaje stypendia zdolnej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin. Poza tym spektakl wpisuje się w obchody Roku Wiary oraz stanowi formę przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl