69. rocznica śmierci por. Józefa Dambka

Dziś w Gołubiu odbędą się obchody 69. rocznicy śmierci por. Józefa Dambka ps. Lech, który założył i kierował Tajną Organizacją Wojskową „Gryf Pomorski”. O godz. 10:00 w kościele Parafialnym w Gołubiu sprawowana była uroczysta Msza św.

Po Eucharystii nastąpił przemarsz nad Jezioro Dąbrowskie do miejsca upamiętniającego śmierć Józefa Dambka. Tam został odśpiewany hymn, zgromadzeni modlili się w intencji porucznika oraz jego podkomendnych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Po złożeniu wiązanek kwiatów uczestnicy przeszli do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie przygotowano prezentację wystawy IPN o Gryfie Pomorskim oraz partyzancki poczęstunek. Gryf Pomorski” była to największa na Pomorzu organizacja konspiracyjna walcząca z okupantem niemieckim. Swoim zasięgiem obejmowała obszar od Szczecina po Królewiec i od Torunia po Bałtyk.

Por. Józef Dambek pochodził z wielodzietnej rodziny o tradycjach patriotycznych. Jeszcze przed wojną zaangażował się w przygotowanie kadry konspiracyjnej na wypadek zajęcia Pomorza przez Niemcy.

– Odważni Polacy z Kaszub i Kociewia powołali w Boże Narodzenie 24 grudnia 1939 r. tajną organizację wojskową „Gryf Kaszubski”, później przemianowaną na „Gryf Pomorski”. Dowódcą został główny założyciel por. Józef Dambek we współpracy z ks. ppor. Józefem Wryczą, który był symbolem walczącego Pomorza wspierająca swoim autorytetem „Gryf Pomorski” – powiedział Roman Dambek, bratanek por. Dambka, prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

 „Gryf Pomorski” współpracował w działaniach wywiadowczych i kontrwywiadowczych z Armią Krajową.

– Uznawał rząd polski w Londynie i zwierzchnictwo gen. Kazimierza Sosnkowskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Z tej racji por. Dambek uczestniczył osobiście w działaniach wywiadowczych, organizował i zbierał informacje dotyczące niemieckiego przemysłu zbrojeniowego oraz rakiet V1 i V2” – dodał Roman Dambek.

Niestety nasilająca się inwigilacja hitlerowska doprowadziła do przerwania owocnej pracy bohatera Pomorza. Por. Dambek zginął wieczorem 4 marca 1944 r. we wsi Gołubie nad jeziorem Dąbrowskim. Podczas ucieczki z okrążenia został ugodzony strzałem w plecy przez gestapowca Hansa Kassnera (Jan Kaszubowski), który po wojnie współpracował z NKWD i bezpieką.

Józef Dambek został pośmiertnie odznaczony przez Rząd RP na uchodźstwie orderem Virtuti Militari.

Polecamy Aktualności Dnia z udziałem Romana Dambka, bratanka por. Dambka. KLIKNIJ

 

RIRM

 

drukuj