69. rocznica rzezi wołyńskiej

W całej Polsce zaplanowano na dziś uroczystości upamiętniające rzeź na 120 tys. Polakach  z Wołynia przez ukraińskich nacjonalistów. Ulicami niektórych miast przejdą marsze. W Warszawie marsz wyruszy o godzinie 16.45 sprzed budynku PAST-y w Warszawie.

 

Ewa Siemaszko ze Stowarzyszenia Memoriae Fidelis powiedziała, że marsz jest wyrazem pamięci i czci. Dodała, że w obecnych czasach w sposób szczególny trzeba przypominać historię, aby budować przyszłość.


Pobierz Pobierz

Ewa Siemaszko ze Stowarzyszenia Memoriae Fidelis, zwróciła uwagę , że dziś szczególnie musimy pamiętać o historii by budować przyszłość. Marsz jest wyrazem pamięci i czci – dodała Siemaszko. Rzeź dokonana 69 lat temu na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej była największą akcją, podczas trwającej kilka lat masowej depolonizacji – podkreśla Siemaszko.

 


Pobierz Pobierz

Uroczystości upamiętniające ofiary rzezi odbędą się dziś także w Tarnowie. Obchody rozpoczną się o godzinie 17:15 na Starym Cmentarzu pod Kurhanem Kresowym. Następnie o godzinie 18:00 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie Msza Święta m.in. w intencji ofiar kresowego ludobójstwa. Po Eucharystii w Tarnowskim Centrum Kultury zaplanowano specjalny pokaz spektaklu Teatru Nie Teraz „Ballada o Wołyniu” a po nim dyskusję z udziałem zaproszonych gości, którą zakończy wyjście uczestników wieczornicy na Rynek i zapalenie tam Znicza Pamięci.

Krwawa Niedziela była największą akcją ludobójczą przeprowadzona na Wołyniu, mówi Ewa Siemaszko ze Stowarzyszenia Memoriae Fidelis.


Pobierz Pobierz

Przypomnijmy 11 lipca 1943 r. ukraińscy nacjonaliści zaatakowali około 100 polskich miejscowości, mordując tysiące niewinnych ludzi.

Z tego też powodu 11 lipca jest obchodzony jako dzień pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej. Zofia Góra, była mieszkanka wsi Jezierce na Wołyniu, z bólem wciąż wspomina tamte wydarzenia.


Pobierz Pobierz

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl