58 połączeń Kolei Śląskich zastąpionych autobusami

58 połączeń Kolei Śląskich, czyli 13 proc. wszystkich zaplanowanych, jest w piątek realizowanych przez autobusową komunikację zastępczą – poinformował rzecznik spółki Maciej Zaremba.

„Rozkład jest realizowany w pełnym zakresie” – powiedział Zaremba. Rzecznik dodał, że pociągi wyruszyły w trasy punktualnie. Jedynie na odcinku Radzionków-Nakło z powodu awarii jednego z torów przejeżdżające tamtędy pociągi mają kilkunastominutowe opóźnienia.

Trasy, na których zamiast pociągów nadal jeżdżą autobusy, to: Bielsko-Biała – Wadowice, Czechowice-Dziedzice – Wodzisław Śl., Pszczyna – Rybnik – Wodzisław Śl. oraz Lubliniec – Częstochowa. Od niedzieli, po zakończonym remoncie torów, niektóre pociągi wróciły na odcinek Sosnowiec – Sławków. Kursują tam naprzemiennie z autobusami.
Utrudnienia na kolei w województwie śląskim trwają od 9 grudnia, gdy całość przewozów w regionie przejęła samorządowa spółka Koleje Śląskie. Z powodu kłopotów z taborem, awarii oraz błędów organizacyjnych, firma nie poradziła sobie z pełną realizacją przygotowanego przez siebie rozkładu jazdy. W połowie ubiegłego tygodnia udało się ustabilizować sytuację; oznaczało to jednak m.in. wprowadzenie na części linii komunikacji zastępczej, a na kilka tras międzywojewódzkich wróciły Przewozy Regionalne.

RIRM/PAP

drukuj