fot. wikipedia.org

51. Marsz Szlakiem I Kampanii Kadrowej

Mija 101. rocznica wymarszu „Kadrówki” Józefa Piłsudskiegobył to pierwszy od zakończenia powstania styczniowego regularny oddział armii polskiej. Z tej okazji na godz. 7.00 zaplanowano rozpoczęcie 51. Marszu Szlakiem I Kampanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów.

W marszu, w 160 kilometrową trasę do Kielc, wyruszy blisko 350 piechurów.

Z okazji rocznicy w Krakowie odbędą się też uroczystości – m.in. apel i przemarsz przez centrum miasta – informuje Dionizy Krawczyński, komendant tegorocznego Marszu.

– Tu, na krakowskich Oleandrach, gdzie grupowali się strzelcy komendanta Józefa Piłsudskiego, odbędzie się uroczysty apel, przemarsz przez centrum miasta, a następnie, żeby nie paraliżować ruchu w całym Krakowie, uczestnicy przejadą autokarami do podkrakowskich Michałowic – tam,  w miejscu, gdzie obalono słupy graniczne zaboru rosyjskiego, nastąpi dalszy ciąg uroczystości. Następnie rozpocznie się zgrupowanie przygotowujące do wymarszu szlakiem „Kadrówki” – zaznacza Dionizy Krawczyński.

Uczestnicy marszu, pokonując polnymi i leśnymi drogami trasę z Krakowa odwiedzą: Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów, Chęciny. Do Kielc dotrą 12 sierpnia. Wejście do tego miasta uświetni w tym roku po raz pierwszy reprezentacja Szwadronu Wojska Polskiego.

Honorowy patronat nad marszem objął prezydent Andrzej Duda oraz Karolina Kaczorowska małżonka ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który był Honorowym Protektorem Marszu.

„Kadrówka” Józefa Piłsudzkiego dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

RIRM/PAP

drukuj