Kielce: Nowe odkrycia archeologów na Wzgórzu Zamkowym

Mury prawdopodobnie z XVII lub XVIII wieku odkryli w Kielcach archeolodzy pracujący na Wzgórzu Zamkowym w centrum miasta. Bezpośrednio sąsiadują one z jednym z najcenniejszych zabytków – byłym Pałacem Biskupów Krakowskich.

Pozostałości murów udało się odsłonić na tzw. północnym dziedzińcu dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, w którym znajduje się Muzeum Narodowe. Ciekawostką dla naukowców pozostaje fakt, że na żadnym z historycznych planów zabudowy Wzgórza Zamkowego nie ma śladów nieruchomości w tym miejscu.

„Mamy jednak opisy, nasza praca musi być uzupełniona przez analizę źródeł” – wyjaśniła PAP archeolog Justyna Trojan. Według wstępnych ustaleń można przypuszczać, że były to budynki pomocnicze względem pałacu, np. kuchnie lub stajnie.

W przypadku młodszych murów naukowcy datują je wstępnie na XVIII wiek. Ich ocena jest o tyle trudna, że w trakcie kolejnych prac budowlanych teren był niwelowany.

W bezpośrednim sąsiedztwie odsłonięto także pozostałości starszego muru, prawdopodobnie z XVII wieku. „Początkowo myśleliśmy że to stary mur obwodowy, ale dzisiaj szukając jego lica z drugiej strony pojawiły się nam pozostałości bruku, więc ta teoria musi być zweryfikowana” – zaznaczyła w rozmowie z PAP Trojan.

Obecne prace prowadzone są w wykopie o wymiarach 6 na 12 metrów.

Były Pałac Biskupów Krakowskich jest obecnie najlepiej zachowaną rezydencją z epoki Wazów w Polsce. Został wzniesiony staraniami biskupa Jakuba Zadzika w latach 1637-1644. Pierwotnie reprezentował styl renesansowy, później, po przebudowie – barokowy. Jest jednym z najcenniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Kielc. Profesor Stanisław Lorentz nazwał go nawet „kieleckim Wawelem”. Od 1971 roku w pałacu mieści się Muzeum Narodowe.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl