49 projektów będzie ubiegać się o wsparcie z planu Junckera

Już 49 projektów z Polski o wartości blisko 83 mld zł znajduje się na liście projektów inwestycyjnych, które będą ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) w ramach tzw. planu Junckera.

Sześć z nich zostało już zaakceptowanych, kolejnych 20 zostanie zgłoszonych jeszcze w tym roku – poinformowali w piątek w Krakowie podczas konferencji prasowej wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, komisarz UE ds. polityki regionalnej Corina Cretu i dyrektor zarządzający EFIS z Europejskiego Banku Inwestycyjnego Wilhelm Molterer – uczestniczący w piątek w Krakowie w konferencji „Plan inwestycyjny dla Europy z perspektywy Polski”.

Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) to instrument służący realizacji Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Plan Junckera). Plan zakłada, że łącznie na inwestycje w całej wspólnocie trafi ok. 315 mld euro.

Jak podkreślili uczestnicy konferencji, cele Planu Inwestycyjnego dla Europy, a w szczególności jego finansowego filaru EFIS, są spójne ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i wpisują się w jej założenia.

O możliwościach, jakie daje EFIS, w tym łączeniu jego finansowania z funduszami strukturalnymi, rozmawiali w Krakowie przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) z przedstawicielami samorządów i przedsiębiorców.

Ministerstwo Rozwoju pełni rolę krajowego koordynatora wdrażania Planu inwestycyjnego dla Europy i działa na rzecz jego popularyzacji, w tym jego finansowego komponentu – EFIS. EFIS oparty jest o system gwarancji, który ma pozwolić na realizację w całej UE inwestycji o wartości 315 mld euro. Nie ma tzw. kopert narodowych, co oznacza, że polskie projekty konkurują z przedsięwzięciami z innych krajów. Wsparcie ma być dostępne do lipca 2019 r.

„Polska chce bardzo aktywnie uczestniczyć w tych planach inwestycyjnych UE, nie tylko z tego powodu, że jesteśmy największym beneficjentem polityki spójności, ale dlatego, że chcielibyśmy, aby nasz kraj korzystał dobrze z innych źródeł finansowania w UE, właśnie z Planu Junckera” – powiedział wiceminister Jerzy Kwieciński.

„W zeszłym roku byliśmy prawie niewidoczni, jeśli chodzi o udział w tych działaniach (…). Diametralnie udało nam się to zmienić, w tej chwili mamy bardzo wielu zainteresowanych tym planem. Z poziomu rządowego przeanalizowaliśmy ponad 100 projektów, do tego wybraliśmy już prawie 50 na kwotę 83 mld zł. I te projekty sukcesywnie przedstawiamy do sztabu EFIS. Sześć spośród nich już zostało zatwierdzonych i jest procedowanych, kolejnych 20 zgłosimy jeszcze w tym roku w ramach okna <infrastruktura i innowacje>” – powiedział wiceminister.

Jak dodał, „jednocześnie nasze instytucje finansowe bardzo skutecznie korzystają z okienka dla małych i średnich przedsiębiorstw”. „Spośród ponad 2 mld zł w ramach tego okienka już wydaliśmy ponad 10 proc., czyli są to już środki, które pracują dla naszej gospodarki. Są to dla nas bardzo ważne inicjatywy, bo one przyczyniają się do wzrostu inwestycji w Polsce” – podkreślił wiceminister.

„Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie, zaprezentowane projekty oraz wnioski z debaty, zachęcą polskich beneficjentów do odważnego korzystania z oferowanych przez Plan możliwości. EFIS oferuje kapitał, który może stać się istotnym uzupełnieniem dostępnych w Polsce środków na inwestycje” – podkreślił wiceminister Jerzy Kwieciński.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu podkreśliła m.in. „ogromne korzyści, jakie można uzyskać dzięki łączeniu europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych z EFIS”.

„Może to przyciągnąć inwestycje w te regiony i sektory, w których EFIS jak dotąd był wykorzystywany w niewielkim stopniu; finansować strategiczne inwestycje w najważniejszych obszarach, takich jak infrastruktura, badania i innowacje, oraz wspierać małe przedsiębiorstwa” – zaznaczyła komisarz.

Wskazała także, że „potencjał w Polsce jest ogromny, zwłaszcza w sektorze efektywności energetycznej”.

Jak podkreślił z kolei dyrektor zarządzający EFIS z Europejskiego Banku Inwestycyjnego Wilhelm Molterer, „gospodarka jest jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi Europa musi się uporać”.

„Nasza wspólna inicjatywa działa już od ponad roku i mogę powiedzieć, że przez ten czas udało nam się bardzo dużo osiągnąć. W tej chwili uruchomiliśmy już inwestycje na łączną kwotę 116 mld euro, co stanowi dokładnie jedną trzecią całej kwoty przewidzianej na realizację 3-letnią. Czyli możemy powiedzieć, że nasze działania nadążają za planami” – stwierdził Molterer.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl