45-lecie Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce

W Łodzi zakończyły się uroczystości 45-lecia Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce. Organizacja zrzesza osoby, którym udało się przeżyć zbrodniczą okupację.

Pomnik pękniętego serca w Łodzi to miejsce symboliczne, upamiętniające tragiczne losy polskich dzieci w okresie II wojny światowej. Jak podkreśla Bogdan Runowski, wiceprezes Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce, podczas tego konfliktu łącznie śmierć poniosło 2 mln polskich dzieci, aż 200 tys. dzieci zostało zgermanizowanych

Tysiące z nich przeszło przez obóz przy ul. Przemysłowej, utworzony na obszarze wydzielonym z łódzkiego getta.

– To był obóz pracy, to było 8 tys. polskich dzieci, które ciężko pracowały, zresztą poddawane też były różnym eksperymentom – mówi Augustyn Wiernicki, prezes Zespołu Koordynacyjnego Dzieci Wojny w Polsce.

Tych, którzy przeżyli zbrodniczą okupację, dziś zrzesza Stowarzyszenie Dzieci Wojny, obchodzące w tym roku swoje 45-lecie.

– Dzieci wojny w Polsce są osobami, którym udało się przeżyć straszne dni okupacji. Jesteśmy żywą pamięcią – akcentuje Bogdan Runowski.

Żywą pamięcią obnażającą prawdę o niemieckich zbrodniach w okresie II wojny światowej.  Obóz przy ul. Przemysłowej przeznaczony był dla dzieci od 8 do 16 roku życia. Trafiały tu jednak nawet dzieci 2-letnie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl