32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Uhonorowanie opozycji demokratycznej w PRL, akcja IPN „Zapal Światło Wolności” i organizowany przez PiS Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Dziś mijają 32 lata od tamtych wydarzeń.

Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, o godz. 11.00 w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki wręczy jedenastu, zasłużonym osobom Krzyże Wolności i Solidarności. Instytut zachęca także do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o godz. 19.30 w oknie świeczki lub kliknięcie na miniaturkę świecy na stronie internetowej IPN. Akcja po raz drugi odbywa się pod hasłem: „Zapal Światło Wolności”.

Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN podkreśla, że akcja ma na celu upamiętnienie oraz przypomnienie o ofiarach stanu wojennego.

Przypominamy również o sprawcach, bo trzeba nazwać po imieniu tych wszystkich, którzy doprowadzili do wprowadzenia stanu wojennego. Tych wszystkich, którzy przyczynili się do tego, iż w tamtym czasie nic nie działało.(…) Akcja ma na celu przede wszystkim przypomnienie o ofiarach stanu wojennego. Stąd też pomysł na zapalanie świec, bo świece zawsze symbolizują pamięć o tych, którzy zginęli – zwrócił uwagę Andrzej Arseniuk.

IPN przygotował też wystawę plenerową przed stołecznym kościołem św. Stanisława Kostki, dzięki której będzie można poznać sylwetki 56 ofiar z okresu stanu wojennego.

O wydarzeniach sprzed 32 lat przypomni także III Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości, który w Warszawie zorganizuje Prawo i Sprawiedliwość.

Marek Jurek, były Marszałek Sejmu, który jest w komitecie honorowym marszu podkreśla, że 22 lata temu Jan Paweł II w encyklice „Centesimus Annus” przypomniał, że to od Polski zaczęło się zwycięstwo wolnego świata w walce z komunizmem.

Dziś to my powinniśmy przypomnieć całej Europie i młodemu pokoleniu Polaków, że to nasza Ojczyzna otworzyła narodom Europy drogę do wolności, a tym narodom, które korzystały z wolności drogę do bezpieczeństwa.

Dzisiaj, kiedy widzimy, jak Ukraińcy walczą o desowietyzację, Węgrzy o dekomunizację, a Chorwaci o wartości chrześcijańskie powinniśmy jeszcze raz pokazać, że Polska może umocnić swoją niepodległość i może mieć władzę. Powinniśmy pokazać, że my – Polacy możemy budować taką Europę, która będzie bezpieczna dla naszej niepodległości – zwrócił uwagę Marek Jurek.

III Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości, wyruszy o godz. 19:00, z Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Transmisję przeprowadzi TV Trwam.

RIRM

drukuj