fot. PAP/Wojciech Pacewicz

32 osoby z zarzutami ws. kupowania fikcyjnych faktur VAT

32 osoby z zarzutami kupowania w internecie fikcyjnych faktur VAT i ujmowania ich w deklaracjach podatkowych – to dotychczasowy efekt śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalne we Wrocławiu. Według wstępnych i wybiórczych analiz Skarb Państwa stracił na tym procederze co najmniej 20 mln zł.

Nadzorowane przez wrocławską prokuraturę śledztwo powadzone jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej – podała w środę w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Śledztwo dotyczy kupowania przez internet fikcyjnych faktur VAT w celu uchylania się od płacenia podatków.

Prokuratura podała, że na obecnym etapie śledztwa udało się ustalić tożsamość około tysiąca osób, które kupowały takie faktury. Jak podano, na podstawie wstępnych i wybiórczych analiz Skarb Państwa stracił na tym procederze co najmniej 20 mln zł.

Do tej pory w sprawie zarzuty postawiono 32 osobom.

„Podejrzani po nabyciu nierzetelnych faktur VAT przez internet ujmowali je w księgach i deklaracjach podatkowych; w następstwie czego uchylali się od opodatkowania lub uzyskiwali nienależne zwroty podatku naliczonego” – podała w komunikacie PK.

Prokuratura podał, że niemal wszyscy podejrzani zatrzymani w tej sprawie przyznali się od postawionych zarzutów. Większość z nich złożyła korekty deklaracji podatkowych i zapłaciła należny podatek. Dwie osoby zostały aresztowane, a wobec pozostałych prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze.

Prokuratura Krajowa w komunikacie przypomniała, że od 1 marca 2017 r. używanie nierzetelnych faktur VAT opiewających na kwotę przekraczającą 5 mln zł lub ich wykorzystanie w sposób stanowiący stałe źródło dochodu stanowi zbrodnię, za którą grozi co najmniej 3 lat więzienia.

„Natomiast jeżeli wystawiono lub użyto faktur, których łączna wartość ogółem przekracza 10 milionów złotych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności” – podała prokuratura.

Jednocześnie nadzorująca śledztwo Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zwróciła się z apelem do podatników, wobec których nie wykonano jeszcze czynności procesowych, o korygowanie deklaracji podatkowych co do fikcyjnych faktur VAT, oraz zgłaszanie się do prokuratury w celu złożenia wyjaśnień – co umożliwi złagodzenie odpowiedzialności karnej i karnej skarbowej.

PAP

drukuj