Trwa budowa świątyni

Przy przygotowaniu terenu, na którym zostanie wybudowana świątynia, wotum wdzięczności Bogu za pontyfikat bł. Jana Pawła II w Toruniu, budowlańcy zakończyli zalewanie 644 żelbetowych pali.

O kolejnych etapach prac przy budowie kościoła pw. Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II, który stanie tuż przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, mówił dla „Informacji dnia” w Telewizji Trwam o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

– Następny etap to jest (…) zrobienie podstawy do ścian. Przystąpią teraz do budowy żelbetowej podstawy na 1,2 metra wysokiej, bok ściany świątyni. I jeszcze jedno, budujemy bardzo szybko, liczymy na wszystkich, że cała Rodzina Radia Maryja będzie chciała mieć swoją cegiełkę w tej budowie – mówił dyrektor Radia Maryja.

Podkreślił jednocześnie, że budowę świątyni będzie można obserwować 24 godziny na dobę w interencie dzięki specjalnie umieszczonym na placu budowy kamerom.

MM

***

W roku duszpasterskim przeżywanym pod hasłem „Kościół jest naszym domem” w Centrum Polonia in Tertio Millennio w Toruniu odbyły się uroczystości rozpoczęcia budowy Kościoła pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i błogosławionego Jana Pawła II. Świątynia jest wotum wdzięczności za dar błogosławionego Jana Pawła II. Po długim czasie oczekiwania Fundacja Lux Veritatis otrzymała wymagane pozwolenia i może rozpocząć prace budowlane.

O godz. 10.00 w WSKSiM sprawowana była uroczysta Msza Święta o błogosławieństwo Boże dla podjętego dzieła. Eucharystii przewodniczył o. dr Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

Następnie został poświęcony plac budowy gdzie ma powstać Kościół. W ziemię wbito łopaty. Tym samym symbolicznie rozpoczęto prace budowlane. W uroczystości wzięli udział ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej; o. Janusz Sok, Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów; Michał Zalewski, prezydent Torunia oraz architekt Andrzej Ryczek, twórca projektu świątyni.

W powstającym kościele zostanie umieszczona ikona Matki Bożej Częstochowskiej. To dar od śp. ks. Mirosława Drozdka SAC, kustosza sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Tę ikonę błogosławiony Jan Paweł II miał w swojej prywatnej kaplicy i przed którą modlił się każdego dnia.

 
 

Świątynia ma być centrum religijnym i równocześnie centrum podnoszącym Ducha Polskiego – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja. Przypomniał, że budowie świątyni od początku błogosławił ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński.


Pobierz Pobierz

Dyrektor Radia Maryja powiedział też, że świątynia będzie dziękczynieniem za błogosławionego Jana Pawła II, który wspierał Radio Maryja. „Mamy za co dziękować Panu Bogu i Matce Najświętszej” – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk. Dodał, że oczekiwania na pozwolenie trwały bardzo długo, pojawiło się wiele przeszkód. Powiedział też, że ma nadzieję, że Rodzina Radia Maryja pomoże wybudować tę świątynię. Wyraził też nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch lat uda się postawić kościół w stanie surowym.

Miejsce Kościoła nie jest przypadkowe, tutaj w pobliżu WSKSiM, gdzie łączą się wartości religijne i intelektualne – mówił o. Janusz Sok, Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.


Pobierz Pobierz

Architekt Andrzej Ryczek twórca projektu świątyni zwrócił uwagę na fakt, że projekt jest nie tylko obiektem o charakterze religijnym, ale ma służyć upamiętnianiu historii narodu polskiego.


Pobierz Pobierz

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział z kolei, że dzięki świątyni do Torunia mogą przybywać ci wszyscy, którzy „chcą się wspólnie modlić dzięki Radiu Maryja i TV Trwam”. Dodał, że na tę świątynię czeka wielu na całym świecie.


Pobierz Pobierz

Głęboko pod ziemią na terenie, gdzie powstanie Kościół znajdują się ogromne złoża wód geotermalnych. W przyszłości przyjeżdżające do świątyni pątnicy będą mogli skorzystać z zabiegów leczniczych. Ciepła woda posłuży także do ogrzania kompleksu Centrum Polonia in Tertio Millennio. Pozyskiwanie energii ze złóż geotermalnych wpisuje się w najnowsze trendy UE.

Niestety od samego początku toruńskiemu dziełu kłody pod nogi rzucał rząd Donalda Tuska. Przypomnijmy w maju 2008 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej bez merytorycznych przesłanek wypowiedział Fundacji Lux Veritatis zawartą rok wcześniej umowę na dofinansowanie prac przy innowacyjnym odwiercie badawczo-poszukiwawczym. To nie jedyny przykład dyskryminacji katolickich dzieł powstałych przy Radiu Maryja.

Rząd Donalda Tuska wykreślił także z listy indykatywnej Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pozbawiając uczelnię środków na kształcenie polskiej młodzieży. Całej sprawie towarzyszyła kłamliwa i oszczercza kampania medialna, w której atakowano Fundację Lux Veritatis, Radio Maryja, oraz Założyciela i Dyrektora rozgłośni o. dr. Tadeusza Rydzyka.

Na tym jednak nie koniec – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pomimo spełnienia wszelkich kryteriów nie przyznała Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Sprawa wywołała ogromne oburzenie społeczne. Do KRRiT przesyłane są liczne protesty – jest już ich prawie 2,5 mln. W Polsce i poza jej granicami odbywają się marsze w obronie wolności słowa i Telewizji Trwam. Sprawa dyskryminacji katolickich mediów trafiła także do Parlamentu Europejskiego, gdzie odbyło się wysłuchanie publiczne.

Redakcja Informacyjna Radia Maryja

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl