31 zabitych w zamachach na szyitów

Co najmniej 31 osób zginęło, a dziesiątki zostały ranne w zamachach, do których doszło w czwartek w dwóch miastach w środkowym Iraku, które zamieszkane są głównie przez szyitów – poinformowała policja i źródła  medyczne. 

Dwie bomby eksplodowały przed restauracją w Al-Hilli, gdy przechodzili tamtędy szyiccy pielgrzymi. Według agencji Reutera zginęło 26 osób.

W świętym mieście szyitów Karbali w wybuchu samochodu pułapki śmierć poniosło pięć osób, a 13 zostało rannych – podała agencja AFP.

W Karbali znajduje się grobowiec wnuka Mahometa, Husajna, czczonego przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. W weekend szyici obchodzili święto Aszura, upamiętniające jego śmierć w 680 roku w bitwie pod Karbalą. Wydarzenia te przypieczętowały rozłam między szyitami a sunnitami.

We wtorek 23 osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych w stolicy Iraku, Bagdadzie, w następstwie wybuchu trzech  samochodów pułapek.

Akty przemocy w Iraku zelżały w porównaniu z najbardziej krwawymi latami 2006-2007, lecz sunniccy islamiści wciąż atakują, chcąc wywoływać napięcia na tle religijnym i podważyć twierdzenia szyickiego rządu, iż zapewnia bezpieczeństwo.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl