fot. twitter.com/DariuszMatecki

31-latek sprofanował krzyż w Zielonej Górze. Czyn opublikował w mediach społecznościowych

W Zielonej Górze doszło do profanacji krzyża. Sprawcą okazał się 31-letni mężczyzna, który zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać, jak ścina przydrożny krzyż.

W sprawę zaangażował się Dariusz Matecki, prezes Fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu, który namierzył przestępcę i przekazał jego dane organom ścigania. W efekcie policjanci zatrzymali sprawcę.

Przeciwko mężczyźnie prowadzone jest postępowanie z art. 196 Kodeksu karnego dot. odpowiedzialności za obrazę uczuć religijnych. Mężczyźnie grozi do 2 lat więzienia.

Dariusz Matecki wskazał, że sprawca jest znany z niechęci do Kościoła katolickiego. W tym kontekście przytoczył wpisy mężczyzny chwalące m.in. skandaliczną wypowiedź posła PO Sławomira Nitrasa nt. katolików.

– Człowiek, który ściął krzyż w Zielonej Górze, pod koniec sierpnia udostępnił wpis Sławomira Nitrasa o opiłowywaniu katolików i opatrzył go pozytywnym komentarzem. Widać, kto jest dla niego autorytetem. Widoczne jest bezpośrednie powiązanie pomiędzy takim działaniem a słowami posła Platformy Obywatelskiej. W dalszym ciągu oczekujemy przeprosin od Sławomira Nitrasa oraz odcięcia się zarówno Platformy Obywatelskiej, jak i całej opozycji od tego typu słów, działań, katolikofobii – powiedział Dariusz Matecki.

Dariusz Matecki poinformował również, że Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zebrała środki na odnowienie przydrożnego krzyża w Zielonej Górze. Niebawem ma się rozpocząć jego odrestaurowanie.

RIRM

drukuj