pixabay.com

300 tys. obywateli mówi STOP nowym GMO

W czwartek o godzinie 11.00 w Warszawie przed Ministerstwem Klimatu i Środowiska odbędzie się przekazanie 300 tys. podpisów obywateli pod petycją w sprawie zakazu (moratorium) na zastosowanie technologii napędów genowych, która służy do produkcji nowego GMO. Wydarzenie jest częścią europejskiej kampanii społecznej, w której obywatele opowiedzieli się przeciwko uwolnieniu organizmów modyfikowanych genetycznie do środowiska bez zgody społeczeństwa.

Instytut Spraw Obywatelskich, działając w ramach europejskiej kampanii „Stop Gene Drive”, zaprosił minister klimatu i środowiska, Annę Moskwę, do odebrania 300 tys. podpisów. Przekazaniu podpisów będzie towarzyszył happening: instalacja gigantycznych kostek domina, która zostanie ustawiona przed Ministerstwem, zilustruje zagrożenia związane z zastosowaniem napędów genowych. Metafora domina oznaczać będzie reakcję łańcuchową, jaka może nas czekać, jeśli zdecydujemy się na uwolnienie GMO do środowiska. Jej rezultatem będzie eksterminacja całych gatunków.

Napędy genowe wykorzystują inżynierię genetyczną do obchodzenia zasad ewolucji, zmuszając do rozprzestrzeniania się pewnych cech u dzikich gatunków – na przykład w celu wyeliminowania owadów przenoszących choroby, gatunków inwazyjnych lub tzw. szkodników upraw. Do tej pory takie metody testowano jedynie w laboratoriach lub w pełni kontrolowanych warunkach. Obecnie konsorcjum badawcze „Target Malaria” w Burkina Faso w Afryce Zachodniej przygotowuje się do pierwszego pełnego zastosowania napędów genowych w przyrodzie. Celem jest wyeliminowanie gatunku komara, który przenosi malarię. To, co brzmi kusząco, niesie jednak ze sobą ogromne ryzyko, które dotyczy nas wszystkich. Organizmy z napędem genowym mogą rozprzestrzenić się na całym świecie i doprowadzić do eksterminacji wielu gatunków. Nawet przy najostrożniejszym projektowaniu i planowaniu eksperymentów nie potrafimy przewidzieć wszystkich efektów środowiskowych, które może spowodować napęd genowy.

„Nie możemy całkowicie wykluczyć ewentualności, że wymknie się on spod kontroli i zburzy kruchą równowagę ekosystemu” – wskazała dr Jennifer A. Doudna w książce „Edycja genów. Władza na ewolucją”.

Instytut Spraw Obywatelskich przestrzega, iż korporacje biotechnologiczne bawią się w Boga za naszymi plecami. Modyfikują genetycznie rośliny i zwierzęta, a jutro zaczną modyfikować ludzi.

„Każda technologia ma swoją ciemną stronę, z góry nieprzewidywalną” – ostrzegał Stanisław Lem.

Zdaniem Instytutu Spraw Obywatelskich jest to technologia zabójcza dla ludzi i środowiska, więc powinniśmy dmuchać na zimne, stosować wszelkie możliwe środki ostrożności. Instytut domaga się zakazu stosowania technologii napędów genowych.

„Na wprowadzeniu nowego GMO zyska tylko wielki biznes, a my, zwykli obywatele, poniesiemy koszty tego eksperymentu” – zauważył Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

„W raporcie »Ocena zagrożeń na świecie« z 2016 r., przedstawianym corocznie senackiej Komisji ds. Sił Zbrojnych przez Wspólnotę Wywiadów USA (17 amerykańskich agencji rządowych), wymieniono edycję genów, jako jeden z sześciu rodzajów broni masowej zagłady. Pięć pozostałych broni to rosyjskie rakiety samosterujące, syryjska oraz iracka broń chemiczna, a także programy nuklearne Iranu, Chin i Korei Północnej” – dodał Rafał Górski.

. Jesienią 2022 r. ewentualne wykorzystanie napędów genowych będzie przedmiotem dyskusji na 15. konferencji Stron Konwencji ONZ o Różnorodności Biologicznej (CBD) w Chinach. Poprzez zbiórkę 300 tys. podpisów, organizatorzy petycji i obywatele wzywają ministrów środowiska państw Unii Europejskiej, aby podczas konferencji zaapelowali o wprowadzenie globalnego zakazu stosowania technologii napędów genowych.

„Zamiast grać w rosyjską ruletkę z ewolucją i celowo eksterminować gatunki lub manipulować nimi, musimy wreszcie powstrzymać już i tak szalejące wymieranie. Wzmocnienie odporności naszych ekosystemów i zaprzestanie ich niszczenia to cel, który teraz powinien nam przyświecać. Także obywatele w europejskim badaniu opinii publicznej z 2020 roku wyraźnie sprzeciwili się uwolnieniu jakichkolwiek organizmów z napędami genowymi bez zgody wszystkich krajów” – podsumował Łukasz Janeczko z Instytutu Spraw Obywatelskich.

Film przedstawiający problem napędów genowych można obejrzeć [tutaj:]

W filmie istnieje opcja włączenia polskich napisów.

Wyniki badania opinii publicznej, w tym obywateli Polski, można znaleźć [tutaj:]

 

Instytut Spraw Obywatelskich/radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl