
Obraz autorstwa Freepik
30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego
30 maja przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Jego celem jest szczególna promocja tej formy opieki nad dziećmi.
Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, z okazji dzisiejszego dnia napisała, że rodzina to nie tylko podstawowa komórka społeczna, ale środowisko rozwoju jej najmłodszych członków.
🗓️ Dziś #DzieńRodzicielstwaZastępczego 👨👩👧👦 Dziękujemy za trud i zaangażowanie w niesieniu pomocy dzieciom 💙 pic.twitter.com/bKvUKqzwKj
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) May 30, 2023
Wskazała m.in., że rodzicielstwo zastępcze to bezpieczna i pożądana forma opieki nad dziećmi, której nie mogą zapewnić rodzice biologiczni. W Polsce rodzinę zastępczą mogą utworzyć małżeństwa lub osoby samotne. Opiekunowie mogą być bezdzietni lub posiadać własne dzieci.
Aleksandra Sikorska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce mówi, że organizacja stale poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych.
– Zapraszamy do zgłaszania się do nas osób, które chciałyby się zaopiekować kilkorgiem dzieci i stworzyć Rodzinę SOS. Rodziny weryfikujemy pod kątem predyspozycji, motywacji i przygotowujemy do tej roli, a następnie wspieramy na co dzień. Poszukujemy osób, które chciałyby zamieszkać w wioskach dziecięcych. W powiatach, w których działamy, będziemy rozwijać rodzinną pieczę zastępczą. Zapraszamy do tworzenia rodzinnych Domów Dziecka – zachęca Aleksandra Sikorska.
W lutym b.r. roku weszła w życie nowela ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która wprowadziła m.in. wyższe wynagrodzenia dla rodziców zastępczych. Według danych rządu w 2021 r. w pieczy zastępczej przebywało blisko 73 tys. dzieci, ponad 56 tys. dzieci było w pieczy rodzinnej, a ponad 16 tys. w pieczy instytucjonalnej.
RIRM