fot. Mateusz Matuszak

28. rocznica powstania Radia Maryja. Ks. prof. J. Machniak: Radio Maryja dotyka tych rzeczy, którymi żyje każdy człowiek

Już w sobotę w Toruniu, pod hasłem „Głosić Chrystusa Pana z Maryją” odbędą się uroczystości 28. rocznicy powstania Radia Maryja.

„Tu Radio Maryja, katolicki głos w Twoim domu, niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Zawsze Dziewica” – te słowa towarzyszą nam już od 28 lat.

Początki Radia Maryja – jak wspomina ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp Wiesław Śmigiel – były bardzo skromne.

Wówczas pewnie niewielu ludzi wierzyło w to, że taka skromna rozgłośnia może z czasem docierać do tak wielkiej ilości odbiorców – wskazuje ks. bp Wiesław Śmigiel.

Odbiorców zarówno w Polsce, jak i zagranicą. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie zawierzenie rozgłośni Matce Najświętszej.

– Ojciec Dyrektor mówił tak: „Musimy wszystko zawierzyć Matce Bożej, musimy zawierzyć to dzieło Matce Bożej, bo inaczej nic z tego nie wyjdzie. I tak samo wy osobiście musicie się zawierzyć Matce Bożej – oczywiście kto chce – ale zobaczycie, jakie będą się działy cuda w waszym życiu” – wspomina Barbara Szołyga, która posługuje w Radiu Maryja i TV Trwam niemalże od samego początku.

To zawierzenie się Matce Najświętszej przyniosło wspaniałe owoce. Radio Maryja służy Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie. Towarzyszy drugiemu człowiekowi. Pełni niezwykłą rolę w Polsce i na świecie.

Przede wszystkim za to jestem niezmiernie wdzięczny Radiu Maryja, że ono formuje, że ewangelizuje – akcentuje ks. bp Wiesław Śmigiel.

W programie Radia Maryja najważniejsza jest modlitwa. Nie brakuje także rzetelnych informacji z kraju i ze świata, muzyki, porad, a także rozmów ze słuchaczami.

Nie omijają tego, co nas boli, nie omijają tego, co jest do zrobienia. Przy tym wszystkim jeszcze to, co mi się najbardziej podoba to ten optymizm, to pokazywanie szans, to ukazywanie dróg wyjścia. To wszystko bardzo nas buduje, bo chrześcijaństwo jest radosne – podkreśla Bogusława Stanowska-Cichoń, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w oddziale krakowskim.

„Radio Maryja dotyka tych rzeczy, którymi żyje każdy człowiek” – dodaje ks. prof. Jan Machniak.

– Każdy człowiek może znaleźć przy tym radiu wytchnienie, jakiś spokój, wyciszenie, pomodlić się, posłuchać ważnych rzeczy – wskazuje wykładowca Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie.

„Ta katolicka rozgłośnia daje nam odskocznie ku normalności” – akcentuje mec. Zbigniew Cichoń.

– Jednak człowiek, jako istota stworzona na obraz i podobieństwo Boże, jest istotą dobrą. To dobro bardzo często właśnie Radio Maryja eksponuje – mówi prawnik i członek Akademickiego Koła Przyjaciół Radia Maryja.

Przez te 28 lat przy Radiu Maryja powstały inne wspaniałe dzieła. To przede wszystkim: TV Trwam, „Nasz Dziennik”, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.

– Widzę jak Radio Maryja owocuje. Uczelnia to jest dziecko Radia Maryja, ale bardzo trafnie wpisuje się w działalność ewangelizacyjną – wskazuje o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Te wszystkie dzieła nie zostałyby zrealizowane gdyby nie wielka i ofiarna pomoc ze strony ludzi dobrej woli, którzy dziś tworzą jedną wielką Rodzinę Radia Maryja.

– Dzięki tym ofiarom i ludziom, którzy wspomagają Radio Maryja i dzieła, które przy nim powstały możemy święcić 28. rocznicę Radia Maryja – podkreśla Barbara Szołyga

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w samo południe na Hali Widowiskowo-Sportowej w Toruniu. O godz. 12:30 zaplanowano modlitwę różańcową, następnie koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej uroczysta Msza św., której przewodniczył będzie metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

TV Trwam News

drukuj