28 grudnia rozpocznie się 39. Spotkanie Młodych Wspólnoty Taize

W środę 28 grudnia rozpocznie się w Rydze 39. Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę Taize. „Pierwszy raz spotkanie organizowane jest tak daleko na północ, po raz pierwszy w miejscu, gdzie żyje tak wielu chrześcijan prawosławnych” – powiedział PAP brat Marek ze Wspólnoty Taize.

Jak podkreślił brat Marek, pierwszy i jedyny Polak żyjący we wspólnocie ponad stu braci w Taize na południu Francji, na ryskim spotkaniu Polacy będą stanowili najliczniejszą grupę. „W tej chwili zarejestrowanych mamy już ok. 4.200 młodych z Polski” – zaznaczył.

W tym czasie w Taize, jak zawsze, przebywają uchodźcy – grupa młodych chłopców, głównie z Sudanu – powiedział PAP brat Marek.

„Nasza wspólnota ma charakter zakonny, a gościnność pielęgnujemy od samego początku jej istnienia” – powiedział PAP brat Marek. Jak dodał założyciel wspólnoty, nieżyjący już brat Roger „był bardzo wrażliwy na cierpienie ludzkie, więc kiedy tylko się tutaj osiedlił w 1940 r., otworzył swój dom dla ludzi potrzebujących pomocy”.

Corocznie, na przełomie starego i nowego roku, wspólnota organizuje w jednym z europejskich miast modlitewne spotkania ekumeniczne nazywane Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię. Młodzież zostaje przyjęta przez parafie.

W 2016 r. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się od 28 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017 r. w stolicy Łotwy Rydze i okolicznych miejscowościach. Będzie to kolejny etap „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”, zainicjowanej przez Brata Rogera w latach 70. Młodzi przyjadą do Rygi na zaproszenie łotewskich Kościołów wspieranych przez władze świeckie. Przez 5 dni uczestników spotkania przyjmą wspólnoty chrześcijańskie; będą ich gościć mieszkańcy tego regionu.

Pierwszy raz Spotkanie Europejskie odbędzie się w mieście nad Bałtykiem. Ryga jest miastem o silnej tradycji luterańskiej, a jednocześnie na Łotwie istnieją głębokie więzi wzajemnych relacji pomiędzy różnymi wyznaniami chrześcijańskimi.

Przedstawiciele Kościołów katolickiego, prawosławnego, luterańskiego oraz baptystów wspólnie podpisali list zapraszający Taize do zorganizowania Spotkania Europejskiego w ich mieście. Po raz pierwszy też spotkanie odbędzie się w miejscu, gdzie żyje tak liczna grupa chrześcijan prawosławnych.

Na spotkanie europejskie do Rygi przyjedzie ponad 4 tys. młodych Polaków z około 200 różnych miejscowości. Towarzyszyć im będzie 150 duszpasterzy.

W Polsce Spotkania Młodych odbyły się do tej pory cztery razy: we Wrocławiu w 89 r i 95 r., w Warszawie w 1999 r. i w Poznaniu w 2009 r.

Po raz pierwszy Europejskie Spotkanie Młodych miało miejsce w Paryżu w 1978 r.

PAP/RIRM

drukuj